Serial „Jane Eyre” została wydana w 1983 roku i od razu stała się hitem. Projekt wciąż ma fanów, choć nie wszyscy wiedzą, jak potoczyło się życie artystów.

Jane Eyre to jedna z najpopularniejszych powieści na świecie, która przez lata nie stała się przestarzała. Ma 100 lat, nadal jest uwielbiana przez miliony czytelników. Taka popularność oczywiście nie ominęła producentów filmowych. Dlatego powstało kilka adaptacji książki, każda z własnymi zaletami i wadami.

Telewizyjna wersja BBC z 1983 roku jest chyba najbardziej popularna. Pomimo tego, że od premiery minęło 38 lat, projekt wciąż jest obserwowany i dyskutowany. Jedynie wielu aktorów, którzy grali w nim główne role i nie zostali wielkimi gwiazdami.

Zila Clark

foto: starhit.ru

Dla Zili Clarke rola Jane Eyre była prawdziwym szczęśliwym biletema. Nie, aktorka grała wcześniej w filmach, ale to adaptacja kultowej powieści sprawiła, że stała się popularna na całym świecie. Jednak rola okazała się fatalna dla Zili - nigdy nie była w stanie wydostać się z wizerunku Jane Eyre.

W latach 80. aktorka próbowała pokazać się w nowych rolach, eksperymentowała i działała dość aktywnie. Jednak już w latach 90. gwiazda zaczęła rzadziej pojawiać się na ekranach. Z powodu braku ciekawych ofert musiała iść do radia.

foto: starhit.ru

„Ten film zrujnował moją karierę. Trudno mi o tym mówić, ale wszyscy pamiętają pana Rochestera, a nikt nie pamięta Jane - jakby w ogóle nie istniała. Kariera Timothy'ego jest więcej niż udana, zagrał Jamesa Bonda, jest znany na całym świecie. Miałam nadzieję, że rola Jane stanie się dla mnie odskocznią, a ona pogrzebała moją karierę”- podzieliła się aktorka swoimi uczuciami w wywiadzie.

Timothy Dalton

foto: starhit.ru

Timothy rzeczywiście zrobił bardziej błyskotliwą karierę niż jego ekranowa partnerka. Po sukcesie Jane Eyre Dalton był tak popularny, że został rozważony na rolę Jamesa Bonda. Następnie odbyły się wielomiesięczne przesłuchania, w wyniku których artysta stał się kolejnym wcieleniem kultowej postaci. Ale w legendarnej serii zatrzymał się tylko na dwa filmy. W tamtym czasie widzowie i krytycy nie byli do końca zadowoleni z wcielenia Timothy'ego.

foto: starhit.ru

Z biegiem czasu Dalton coraz rzadziej pojawiał się na ekranach, woląc spędzać czas w domu w ciszy i spokoju. Artysta nie lubi też opowiadać o swoim życiu osobistym. Wiadomo, że Timothy miał romantyczny związek z Vanessą Redgrave i rosyjską pianistką Oksaną Grigorievą.

Mary Tamma

foto: starhit.ru

Podczas kręcenia „Jane Eyre” Mary była już wielką gwiazdą w swojej rodzinnej Wielkiej Brytanii, ponieważ kilka lat wcześniej wystąpiła w „Doctor Who”. A jednak wcelenie się w Blanche Ingram zwiększyła jej popularność.

foto: starhit.ru

W przyszłości aktorka nadal dużo grała. Musiała porzucić karierę tylko z powodu problemów zdrowotnych. W 2010 roku u aktorki zdiagnozowano raka. Mary ze stoickim spokojem walczyła z chorobą, ale po 18 miesiącach choroba zwyciężyła.

Judy Cornwell

foto: starhit.ru

W serialu aktorka dostała jedną z najbardziej kontrowersyjnych ról - pojawiła się jako Miss Reed, która zrujnowała dzieciństwo Jane Eyre. Judy znakomicie poradziła sobie ze swoim twórczym zadaniem. Rzeczywiście, miała już za sobą ogromne doświadczenie twórcze.

foto: starhit.ru

Być może główny sukces w karierze Cornwell przyszedł na początku lat 90., kiedy zagrała w serialu „Co ludzie powiedzą?”. Projekt przyniósł gwiazdce kilka nagród i popularność na całym świecie. W latach 90. artystka nadal brała udział w brytyjskich projektach telewizyjnych, ale z biegiem lat role stawały się coraz mniejsze. Dlatego na początku 2000 roku Judy została zmuszona praktycznie do odejścia z zawodu.

Shan Pattenden

foto: starhit.ru

To Shan zagrała rolę Jane Eyre jako dziecko. Transformacja aktorki została odebrana niejednoznacznie: niektórzy fani książki krytykowali młodą artystkę za jej monotonię, ale eksperci w większości chwalili dziewczynę. Ich pozytywne oceny nie wpłynęły jednak w żaden sposób na dalszą karierę Shan.

foto: starhit.ru

Jako młoda kobieta Pattenden poświęcała cały swój wolny czas na naukę, a gdy dorosła, nagle odkryła, że strumień kreatywnych propozycji wyschł. W rezultacie musiała się rozwijać w innych kierunkach. W rezultacie Shan znalazła siebie w sztukach wizualnych. Teraz pracuje jako ilustratorka, a jednocześnie pisze książki dla dzieci. Rzadko wspomina swoje doświadczenia aktorskie, zadowolona z twórczej samorealizacji, którą ma teraz.

Morąg Hood

foto: starhit.ru

Podczas kręcenia Jane Eyre Morag była już znakomitą aktorką. Nie można powiedzieć, że była niesamowicie popularna, ale Hood zawsze miała własną publiczność.

foto: starhit.ru

Rola Mary Rivers nie zmieniła życia Hooda. Aktorka nadal dużo grała po kultowym serialu, ale jej główną miłością zawsze był teatr. Scena zastąpiła Morąg i rodzinę: pomimo licznych romansów gwiazdy nigdy nie wyszły za mąż ani nie zostały matką.

Emma Jacobs

foto: starhit.ru

Emma w serialu wceliła się w rolę Elizy Reed. Rola nie jest najważniejsza, ale wciąż ważna dla fabuły. Artystka poradziła sobie z tym znakomicie. Mimo to miała za sobą ogromne doświadczenie w pracy nad brytyjskimi serialami telewizyjnymi.

W przyszłości Jacobs nadal występowała w telewizji w swojej rodzinnej Anglii, pracując przy produkcjach teatralnych. Jedynym problemem artystki było to, że praktycznie nie ufano jej głównych roli. Właściwie to właśnie stopniowo doprowadziło do tego, że Eliza straciła zainteresowanie kinem.

foto: starhit.ru

Teraz gwiazda ma 63 lata. Nadal mieszka w Londynie, zarabia na lekcjach aktorstwa i pisząc książki. Jednak głównym zarabiającym w ich rodzinie był ich mąż Jacobs: kompozytor Rupert Gregson-Williams stale pracuje nad hollywoodzkimi hitami.

Główne zdjęcie: starhit.ru