Legendarna szwedzka grupa „ABBA” powróciła na scenę muzyczną z nowym albumem. Słynna czwórka spotkała się ponownie, by przerwać 40-letnie milczenie.

Poprzedni album „The Visitors” ukazał się w 1981 roku, po którym zespół ostatecznie się rozpadł. Żadnemu innemu europejskiemu zespołowi nie udało się powtórzyć sukcesu „ABBA”. W 1974 roku podbili Europę swoim słynnym utworem „Waterloo”.

Początkowo nie wszyscy w ojczyźnie muzyków przyjmowali ich popularność i sukces komercyjny ze spokojem. W tamtych latach ruch przeciwko komercjalizacji twórczości nabrał rozmachu, a aktywiści protestowali przeciwko Eurowizji na terytorium Szwecji. I choć po wygraniu przez zespół kraj przyjął konkurs w 1975 roku, natomiast w następnym roku Szwedzi odmówili udziału w Eurowizji.

Nie przeszkodziło to jednak kwartetu pojawić się na szczytach list przebojów. Również w 1976 roku ukazały się trzy z ośmiu najpopularniejszych piosenek zespołu ABBA – „Mamma Mia”, „Fernando” i „Dancing Queen”. Łącznie w ciągu całej kariery grupy sprzedano ponad 350 milionów albumów na całym świecie, a w 2010 roku zespół został wyróżniony honorowym miejscem w amerykańskim „Rock and Roll Hall of Fame”.

Szwedzka Czwórka jest jednym z niewielu zespołów, które nie popadły w zapomnienie po Eurowizji, ale wykorzystały swoje zwycięstwo w swojej twórczości. I choć te dwie piękne pary rozstały się, przez jakiś czas kontynuowały współpracę, ale z coraz mniejszym powodzeniem u publiczności. Nigdy oficjalnie nie ogłoszono, że grupa przestała istnieć, ale de facto każdy z czterech członków miał już swoje własne projekty.

Source: youtube.com

W nowym albumie, zatytułowanym symbolicznie „Voyage”, znalazło się dziesięć utworów. Szczególne miejsce zajmuje trasa dla jego wsparcia, wiadomo, że muzycy nie wystąpią na żywo. Widzowie zobaczą holograficzne projekcje wykonawców na specjalnie wyposażonej arenie w stolicy Wielkiej Brytanii. Dzięki nowoczesnej technologii są one wykonane na podstawie prawdziwych członków „ABBA”, ale odmłodzone tak, jakby podróż przez 40 lat stała się rzeczywistością.

Główne zdjęcie: lemurov.net