Czy wiesz, że legendarny aktor, Jean-Claude Van Damme, otrzymał najwyższe wyróżnienie w swojej ojczyźnie? Za jego życia wzniesiono aktorowi pomnik z brązu naturalnej wielkości. Znamy ciekawostki o trudnym losie hollywoodzkiego aktora.

Jako dziecko przyszły aktor wcale nie wyglądał na zwycięzcę, mały i nieśmiały, nosił okulary z grubymi szkłami i regularnie padał ofiarą rówieśników. Trwało to, dopóki jego ojciec nie przeprowadził go na karate.

foto: lemurov.net

Od dziesiątego roku życia chłopiec ciężko trenował, aby móc się bronić, ale jego pragnienie i wytrwałość przyniosły mu znacznie więcej. Trener Claude Goetz widział w nim przyszłego zwycięzcę i osobiście monitorował nie tylko jego rozwój fizyczny, ale także pracował nad motywacją.

W wieku osiemnastu lat młodzieniec otrzymał czarny pas, a dwa lata później zdobył mistrzostwo Europy w karate. Oprócz karate opanował kilka innych rodzajów sztuk walki. W tamtych latach zawodowcy nie mieli podziału na kategorie wagowe i wiekowe, a Jean-Claude musiał walczyć z zawodnikami, znacznie mocniejszymi i bardziej doświadczonymi. Jednak na pięćdziesiąt trzy walki w karate i kickboxingu nie miał ani jednego remisu, a tylko dwie porażki techniczne. Młody zawodnik częściej już w pierwszej rundzie nokautował rywali ushiro-mawashi, obracając się o 360 stopni.

https://www.instagram.com/p/CTbdfubI63h/?utm_source=ig_embed&ig_rid=ca329d96-d05d-4479-b718-c5c36ceb3122

Co ciekawe, jego szpagaty, które widziała publiczność, to efekt pięciu lat zajęć baletowych. Vann Damm opanowywał sztukę klasyczną od szesnastego roku życia, według niego, dla tych, którzy wytrzymali trening baletowy, każdy sport jest do prejścia!

W wieku dwudziestu dwóch lat młody człowiek zakończył karierę sportową i wraz z przyjacielem udał się na podbój Hollywood.

Odnoszący sukcesy aktor i sportowiec Chuck Norris dał Van Damme’owi pracę ochroniarza w swoim klubie, a także występował jako sparingpartner. W tamtych latach aktor starał się uczyć angielskiego i zarabiał na życie, chwytając każdą pracę.

https://www.instagram.com/p/CTRgMsuIl5s/?utm_source=ig_embed&ig_rid=230c9455-8201-4ffc-ba76-bdd61fc535c8

Kilka epizodycznych ról nie przyniosły mu pożądanego uznania, chociaż zostały zauważone przez krytyków. Przełomowym pod każdym względem był film akcji Bloodsport. Scenariusz filmu kurzył się na półce przez około dwa lata, ale aktor ominął wszystkie przeszkody w drodze do biura producenta i od razu zademonstrował swoje sportowe umiejętności.

Sukces filmu odbił się echem, wpływy ze sprzedaży biletów kilkakrotnie przekroczyły budżet filmowy, a Van Damme znalazł się w kategorii najbardziej rozchwytywanych aktorów w Hollywood.

https://www.instagram.com/p/CWlPfTJIii6/?utm_source=ig_embed&ig_rid=70c49b27-3cc8-4ea5-842f-c41f3539b7ad

Dziś aktor woli brać udział w filmowaniu jako scenarzysta i reżyser, chociaż jego fizyczna forma pozwala mu wykonywać skomplikowane akrobacje, jak wcześniej. Nadal gra, choć teraz woli grać tylko ciekawe, złożone role.

Główne zdjęcie: lemurov.net