Wiemy, nie zawsze udaje się przygotować chrupiące i smaczne domowe frytki. Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych 6 wskazówek.

Najpierw ziemniaki należy obrać, a następnie pokroić. Następnie ziemniaki wrzucamy do zimnej wody, aby usunąć z nich nadmiar skrobi. To właśnie ten składnik zapobiega skutecznie brązowieniu bulw ziemniaków, a także sprawia, że ziemniaki nie są chrupiące.

Wyjmujemy ziemniaki z wody, a następnie dokładnie wykładamy je na papierowych ręcznikach, aby je dokładnie wysuszyć. Im mniej wody jest na plastrach, tym szybciej ziemniaki staną się chrupiące.

Nie należy oszczędzać oleju roślinnego. Warto również pamiętać, że olej musi być dobrze rozgrzany, bowiem w dużej ilości wrzącego oleju frytki szybko zostaną usmażone.

Ziemniaki solimy i doprawiamy różnymi przyprawami dopiero na końcu, a więc gdy są już gotowe. Wcześniejsze solenie spowoduje, że plastry ziemniaków rozpadną się. To znaczy, że uzyskamy zwykłe prażone ziemniaki.

Podczas smażenia nie należy przykrywać patelni pokrywką, ziemniaki należy smażyć bez przykrycia.

Nie należy wkładać na patelnię za dużo ziemniaków na raz. Trzeba ułożyć dwie lub trzy warstwy ziemniaków, a następnie usmażyć.

Aby potrawa miała pikantny smak, przed smażeniem należy wrzucić do rozgrzanego oleju kilka rozgniecionych ząbków czosnku, a następnie smażyć przez kilka minut. Po kilka minut czosnek trzeba wyjąć z patelni.

Wykładamy nasze plasterki ziemniaków na patelni, a następnie smażymy. Jeśli dodamy do oleju gałązkę rozmarynu (podobnie jak zrobiliśmy to z czosnkiem) wtedy nada to frytkom lekko goryczkowy posmak i aromat.

Główne zdjęcie: souspark.ru