Składniki

Na ciasto ziemniaczane:

  • 5-7 średnich ziemniaków;
  • 1 jajko;
  • szczypta soli, mielony czarny pieprz – do smaku;
  • 4 łyżki mąki + trochę więcej na obtaczanie.

Na nadzienie grzybowe:

  • 150 g świeżych pieczarek;
  • 1 mała cebula;
  • sól, pieprz;
  • olej słonecznikowy do smażenia.

Sposób przygotowania:

Umyj ziemniaki, obierz i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie; potem osól i utłucz ziemniaki, jak na puree. Jeśli masz już tłuczone ziemniaki, pomiń te czynności. Do tłuczonych ziemniaków dodaj jajko, mąkę, sól, pieprz i wszystko dokładnie wymieszaj.

Masa ziemniaczana jest gotowa do robienia zrazów, teraz przygotujemy nadzienie. Cebulę obierz, drobno posiekaj i usmaż na rozgrzanej patelni z olejem słonecznikowym. Smażyć należy na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając łyżką.

Obierz pieczarki, umyj, trochę osusz, pokrój w plasterki i dodaj do cebuli. Dodaj sól i pieprz i smaż wszystko do uzyskania jasnobrązowego koloru. Gotowe nadzienie wyłóż na talerzu, starając się utrzymać masło na patelni, zwiń ciasto ziemniaczane w kiełbaskę i pokrój na równe kawałki.

Czas robić zrazy! Z masy ziemniaczanej należy uformować kiełbaskę, obtoczyć w mące ze wszystkich stron. Na talerzu posypanym mąką pokroić kiełbaskę z ciasta w krążki o grubości około 1,5 cm.

Z tych krążków robimy placki, na których środku kładziemy trochę nadzienia grzybowego. Upewnij się, że nadzienie nie spadnie na brzegi krążków, bo wtedy tłuste brzegi będą trudne do zamknięcia. Włóż zamknięte placki ziemniaczane na patelnię z rozgrzanym olejem.

Zrazy należy zapieczętować jak pierogi, trochę spłaszczyć i dobrze poobtaczać w mące. Rozgrzać olej słonecznikowy i włóż zrazy na gorącą patelnię. Smażyć zrazy z pieczarkami należy na złoty kolor z obu stron.

Zrazy trzymaj na ogniu większym od średniego przez 2-3 minuty, aż się zarumienią, następnie odwrócić widelcem na drugą stronę i smaż jeszcze przez kilka minut.

Gotowy zrazy wyjmij szpatułką na talerz. Ziemniaczane zrazy z grzybami podajemy na gorąco, polewając na wierzchu kwaśną śmietaną.

Smacznego!

Główne zdjęcie: cooku.ru