Ludzie są jedynymi hominidami, którzy chodzą prosto. Ale goryl z niziny zachodniej o imieniu Ambam stara się zmienić ten trend. Ambam mieszka z grupą goryli w Parku dla dzikich zwierząt Port Lympne w hrabstwie Kent w Anglii. Ambam został gwiazdą internetu po tym, jak pracownicy parku sfilmowali zwierzę spacerujące na tylnych łapach i opublikowali filmik na YouTube. Na obecną chwilę nagranie obejrzeli ponad 2,5 mln internautów.

Zachodnie goryle nizinne są krytycznie zagrożone. Grupa zwierzy, mieszkających w Port Lympne jest wspierana przez Fundację Aspinall. Phil Ridges, który jest hodowcą goryli w tym parku, wyjaśnił, że goryle nierzadko chodzą na tylnych łapach. Ale zdolność do tego Ambama, który waży prawie 225 kg, jest naprawdę czymś niezwykłym.

"Sądzimy, że Ambam może wykorzystywać tę przewagę, aby spojrzeć ponad ścianę, kiedy opiekunowie przychodzą go nakarmić. Stanie na tylnych łapach może mu również pomagać w poszukiwaniu jedzenia w zagrodzie, ponieważ daje mu to lepszy punkt widzenia” – wyjaśnia Ridges.

Najwyraźniej chodzenie w pozycji wyprostowanej to umiejętność wspólna dla rodziny Ambam. Jak mówi Ridge, ojciec goryla był widziany chodzący pionowo. Ponadto „Ambam ma również siostrę Tambę, która czasami również stoi i chodzi w ten sam sposób”.

Zachodnie nizinne goryle pochodzą z Afryki, preferując ciężkie lasy deszczowe w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Kongo i pobliskich obszarach. Zwykle zamieszkują w społecznościach liczących 30 lub więcej osób z dominującym starym samcem na czele. Podczas gdy eksperci twierdzą, że te goryle są zwykle spokojne, mogą wykazywać agresję. W rzeczywistości młodszy samiec może rzucić wyzwanie samcowi alfa, rzucając przedmiotami, bijąc się w klatkę piersiową i stojąc w pozycji pionowej.

Sprawdź ten słynny filmik Ambamem:

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: pl.newsner.com