Jeśli sądzisz, że w obecnych czasach nie można nikogo zaskoczyć, możemy spokojnie zapewnić, że nie jest to do końca prawdą. I udowodnimy to nie my, ale architekci, którzy zaprojektowali te wyjątkowe kładki dla pieszych.

1. Most „smoka”

foto: leafclover.club

Dragon King Kong Bridge znajduje się w chińskim mieście Changsha. Krzywe mostu są bardzo podobne do pasków Mobiusa - symbolu połączonych przestrzeni, który ma dla Chińczyków znaczenie filozoficzne. Dragon King Kong Bridge ma 185 metrów długości i 22 metry wysokości.

foto: leafclover.club

2. Skręcający się mostek-transformator

foto: leafclover.club

Niesamowita konstrukcja to Rolling Bridge w Londynie. To jest prawdziwy transformator. Gdy tylko okaże się, że statki muszą przepłynąć przez kanał Grand Union, jedna strona mostu unosi się i dosłownie skręca w okrąg.

foto: leafclover.club

3. Most Mojżesza - most przecinający wodę

foto: leafclover.club

Wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że mosty buduje się nad obiektami lub wodą. Jednak holenderscy architekci chcieli zrobić coś własnego i stworzyli most poniżej poziomu wody zbiornika. Nazwa „Most Mojżesza” idealnie pasuje do małego drewnianego przejścia. Rzeczywiście, zgodnie z biblijną historią, prorok zmusił wody Morza Czerwonego rozstąpic się. Ze względu na trwałość konstrukcji zastosowano specjalnie obrobione drewno, które nie gnije przez 50 lat.

foto: leafclover.club

4. Helix - kładka o długości 280 m

foto: leafclover.club

W sercu Singapuru znajduje się 280-metrowa kładka Helix. Łączy największe obszary miasta, Marina Bay i Marina Center. Architektów zainspirował kształt ludzkiego DNA do stworzenia tej niezwykłej spiralnej struktury. Wzdłuż mostu znajdują się 4 platformy widokowe, z których mieszkańcy i goście miasta podziwiają wybitne zabytki nowoczesnej architektury.

foto: leafclover.club

5. Sky Bridge - zakrzywiony most

foto: leafclover.club

Miłośnicy adrenaliny powinni wybrać się tam na spacer - do mostu Langwaki (Sky Bridge Langwaki) w Malezji. Spacerując wzdłuż 125-metrowej zakrzywionej konstrukcji, turyści podziwiają zapierający w piersiach dech krajobraz. Most jest podtrzymywany tylko przez jedną podpórkę i osiem kabli.

foto: leafclover.club

Główne zdjęcie: leafclover.club