Długo szukałam takiego przepisu. Chciałam, żeby kawałki były całe i przezroczyste, nasączone syropem cukrowym. I zaledwie dwa lata temu znalazłam ten przepis i od tego czasu często robię dynię na deser. Jest tak smaczna, że nadaje się do herbaty.

Bardzo łatwo ją zrobić. Do tego potrzebujemy tylko dyni i cukru. Kto nie je cukru, może użyć miodu, ale nie lubię, kiedy miód jest poddany obróbce cieplnej. Traci wszystkie swoje zdrowotne właściwości.

Używam do tego deseru cukier.

Musisz pokroić dynię na kawałki. Nie kroję zbyt drobno.

foto: nashakuhnia.su

Dynię układam jedną warstwą, wlewam trochę wody (ok. 50 ml) na dno tak, aby w pierwszej chwili dynia nie przykleiła się. Wtedy da sok, a jeśli wleje się za dużo wody, będzie wodnista. Dopiero potem posypuję dynię cukrem. Ilość cukru zależy od słodyczy dyni i Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że cukier dodaje się w dwóch etapach.

Tak więc, kiedy posypaliśmy dynię, wstawiamy ją do piekarnika. Dynia zacznie gotować się na parze. Czekamy, aż woda wyparuje, a dynia zmięknie. W tej chwili wygląda to tak.

foto: nashakuhnia.su

Teraz nasz deser wystarczy posypać cukrem lub ponownie polać miodem i wstawić do piekarnika na około 10 minut. W tym czasie cukier się rozpuści, a dynia stanie się przezroczysta.

foto: nashakuhnia.su

Wychodzi bursztynowa i pozostaje w całości, kawałek do kawałku.

To jeden z moich ulubionych przepisów. Spróbuj, może ci się spodobać.

Główne zdjęcie: nashakuhnia.su