Od czasu do czasu wszyscy stajemy się uczestnikami jakiegoś konfliktu i możemy usłyszeć coś obraźliwego w swój adres. Ktoś celowo próbuje nas skrzywdzić, a ktoś za dużo powie i potem tego żałuje. W każdym razie dużo łatwiej jest radzić sobie z obelgami, jeśli wiesz, jak na nie zareagować. Pomoże w tym stara przypowieść, o której się dowiedziałem i którą chciałbym się z wami podzielić.

Historia mędrca i mieszczan

W starożytności żył mędrzec, który podróżował po świecie. Pomagał biednym i obrażonym, zawsze był gotów słuchać i udzielać mądrych rad. W każdym mieście pojawili się wdzięczni wielbiciele. Pewnego dnia starzec postanowił wrócić do rodzinnego miasta, w którym nie był wielu lat. Ale mieszkańcy powitali go obelgami. Oni krzyczeli:

- Idź, skąd przyszedłeś! Gdzie byłeś przez cały ten czas, włóczęga, kiedy trudziliśmy się w pocie czoła? - Włóczęga! - rzucił ktoś. - Łotr! Prawdopodobnie żyje, okradając uczciwych ludzi! - Złodziej! Pijak!

Ale starzec w żaden sposób nie zareagował na te słowa. Po prostu szedł ulicą do swojego opuszczonego domu. Jeden młody człowiek pobiegł za nim i zapytał:

- Dlaczego im nie odpowiesz? Wiem, że jesteś najmądrzejszą osobą, a wszystkie te złe słowa to czyste oszczerstwa! „Chodź ze mną, chcę Ci coś pokazać” - odpowiedział starzec.

Razem weszli do jego domu. Tam starzec długo grzebał w starym kufrze i wreszcie wyciągnął brudne i podarte szmaty.

- Masz, przymierz – z tymi słowami rzucił szmaty w młodego człowieka. Ten rzucił z oburzeniem: - Po co mi te szmaty? Czy ja wyglądam na żebraka? - Widzisz - odpowiedział spokojnie mędrzec. - Nie chciałeś założyć szmat, bo wiesz na pewno: nie jesteś tym, dla którego były przeznaczone. Złe słowa też mnie nie ranią, bo wiem, że tak naprawdę nie dotyczą mnie. Tylko Ty sam możesz zdecydować, czy przymierzyć wszystko, co Ci oferuje.

Jakie jest znaczenie tej przypowieści?

Oczywiście każdy znajdzie dla siebie znaczenie, którego potrzebuje. Ale dla mnie znaczenie jest jednoznaczne: nie słuchaj tych, którzy mówią o tobie coś złego, bo tylko ty wiesz, przez co przeszedłeś i do czego dążysz. Tylko ty możesz wiedzieć, kim naprawdę jesteś. Słuchając wypowiedzi innych ludzi, wyrzutów, obelg i przyjmowanie ich na własny koszt, można wjechać w ślepy zaułek, a ślepy zaułek nie daje żadnego postępu. Bądź ponad tym, bądź silniejszy i idź do celu bez względu na słowa innych.

Główne zdjęcie: google.com