Ikona złotego wieku Hollywood, Marilyn Monroe, słynęła z doskonałego gustu. Trudno jest wybrać najlepsze kreacji gwiazdy - każda z nich jest wyjątkowa i piękna na swój sposób. Jednak aktorka miała w swoim arsenale również te, które wywołały efekt wybuchającej bomby na publiczności.

Przeklęta” sukienka

foto: cosmo.ru

Sukienkę, w której Marilyn zagrała w swoim ostatnim filmie „Something’s Got to Give”, historycy nazwali przeklętą. Kojarzą to z faktem, że aktorka nosiła ją w najbardziej nieszczęśliwym okresie swojego życia.

Już na początku kręcenia filmu gwiazda zachorowała na zapalenie zatok, więc pierwsze sceny trzeba było nakręcić bez jej udziału. Przez 32 dni na planie pojawiła się tylko 12 razy, a nakręcono tylko 7 i pół minuty materiału nadającego się do montażu. Do tego praca z Marilyn była prawie niemożliwa. Aktorka cierpiała na depresję i aby sobie z nią poradzić, spożywała duże ilości alkoholu i leków przeciwdepresyjnych. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w zdolnościach aktorki do grania - nie była skupiona, nie mogła zapamiętać tekstu i przyzwyczaić się do roli. W końcu reżyser zdecydował zwolnić Monroe w samym środku kręcenia filmu. Dean Martin, kolega Monroe, nie zgodził się z tym. Odmówił grania bez niej, a następnie studio filmowe musiało ponownie rozważyć decyzję.

W rezultacie podpisano nowy kontrakt z Marilyn, a reżyser, który zwolnił aktorkę, został zastąpiony przez Jean Negulesco. Niemniej jednak gwiazda nie przystąpiła do pracy w filmie. Po jej nagłej śmierci 5 sierpnia 1962 roku projekt całkowicie się zmienił: studio mianowało nowego reżysera, zmieniło obsadę i zmieniło nazwę na „Move Over, Darling”.

Ta sukienka, która kojarzy się z ostatnimi skandalami z życia aktorki, kilka lat temu została wystawiona na aukcję i sprzedana za 353 tys. dolarów, choć eksperci zakładali, że będzie kosztować co najmniej pół miliona.

Naga” sukienka

foto: cosmo.ru

W przeciwieństwie do poprzedniej, ta sukienka została sprzedana na aukcji za rekordową kwotę. Pierwszy w historii „nagi" strój, który Monroe założyła na 45 urodziny prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, na którym zaśpiewała słynną piosenkę Happy Birthday, Mr. President.

Tego dnia wszyscy zebrali się w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Po ogłoszeniu występu Monroe celowo zwlekała. W końcu pojawiła się na scenie, zdjęła śnieżnobiały gronostajowy płaszcz, którym okryła swoje ciało, i znalazła się półnaga - publiczność zamarła z podziwu.

Marilyn miała na sobie sukienkę z najdelikatniejszej prześwitującej tkaniny, ozdobioną wieloma kryształkami i tylko ich blask odwracał uwagę widzów od figury słynnej blondynki, którą było widać przez materiał. Sukienka miała efekt wybuchającej bomby, a rano gazety były już pełne zdjęć aktorki w tym stroju.

Czerwona sukienka

foto: cosmo.ru

Jedną z najbardziej odważnych i uderzających sukienek aktorki jest czerwona w cekinach, w której zagrała w filmie „Mężczyźni wolą blondynki”. Podczas wykonywania piosenki „Two Little Girls from Little Rock” Marilyn Monroe i Jane Russell występują w identycznych strojach z wysokim rozcięciem i niezwykle głębokim dekoltem w szpic sięgającym prawie pępka. Aby spełnić wymogi cenzury, projektant musiał wszyć półprzezroczystą cienką siateczkę do dekoltu.

Biała sukienka

foto: cosmo.ru

W tej sukience Marilyn Monroe pojawiła się w filmie „Słomiany wdowiec” i jesteśmy pewni, że dokładnie pamiętasz, która to była scena. Aktorka pozwoliła unoszącemu się powietrzu lekko unieść spódnicę, podczas gdy kokieteryjnie trzymała ją rękami. Scena stała się ikoniczna i nawet ktoś, kto nie oglądał ani jednego filmu z Marilyn, musiał zobaczyć ten fragment.

Strój został zaprojektowany przez projektanta Williama Travillę. Aktorka wyglądała w sukience po prostu świetnie. Nic dziwnego, że sukienka zrobiła taką furorę i na zawsze weszła do historii mody.

Złota sukienka

foto: cosmo.ru

Kolejna kreacja aktorki, nad którą pracował William Travilla. Złota plisowana sukienka z głębokim dekoltem. W tej sukience gwiazda miała pojawić się w filmie „Mężczyźni wolą blondynki”, ale sceny zostały wycięte i uwzględniono tylko niewielki kawałek, w którym pojawia się w tej sukience od tyłu.

Strój został wykonany z bardzo cienkiej tkaniny. Marilyn nalegała na możliwość wyjścia w tej sukience na czerwony dywan. Aby było to możliwe, Travilla nieco ją zmodyfikował. Monroe pojawiła się w sukience na Beverly Hills Awards jako „Wschodząca Gwiazda” 1953 roku.

Różowa sukienka

foto: cosmo.ru

Być może jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kopiowanych strojów Marilyn Monroe. Kylie Jenner, Winnie Harlow, Madonna, Kylie Minogue, Anna Nicole Smith, Nicole Scherzinger powtórzyły tę kreację aktorki, w której ona zaśpiewała piosenkę „Diamonds are the girl’s best friends” w filmie „Mężczyźni wolą blondynki”!

Zgodnie z pomysłem projektanta, sukienka miała całkowicie opinać jej ciało, ale jednocześnie żeby nie była zbyt otwarta. Problem polegał na tym, że materiał, z którego uszyto sukienkę, był raczej śliski i przy aktywnych ruchach próbował się zsuwać.

Aby uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji, projektant wpadł na pomysł przyklejenia wierzchniej warstwy satyny do filcu, a z tyłu dodał czarną podszewkę. Z tyłu sukienki wszyta została ogromna kokardka wypełniona strusimi piórami i końskim włosiem, aby nadać jej obszerny kształt.

Główne zdjęcie: google.com