Przez długi czas sukces mierzyliśmy ilorazem inteligencji - IQ. Ale w latach 90. pojawił się termin „inteligencja emocjonalna” – EQ. I, jak się okazało, ten wskaźnik jest znacznie ważniejszy dla życia osobistego i osiągnięć zawodowych. Innymi słowy, jest to „jednostka miary” określająca, jak reagujemy w sytuacjach stresowych lub kryzysowych lub jak traktujemy naszych bliskich.

Na początku opowiemy o tym w skrócie. Czym jest inteligencja emocjonalna? Termin ten został wymyślony przez psychologów Johna D. Mayera i Petera Salovei. Opisali koncepcję w pięciu częściach:

  • Samoocena emocjonalna. Jak dobrze potrafię rozpoznać i zinterpretować własne uczucia.

  • Samoregulacja emocjonalna. Jak mam sobie radzić i kontrolować swoje uczucia?

  • Umiejętność automotywacji i opóźniania gratyfikacji. Jak bardzo jestem entuzjastycznie nastawiony do sytuacji? Czy mogę czekać na nagrodę?

  • Empatia. Jak dobrze potrafię postrzegać i interpretować uczucia innych ludzi?

  • Kompetencje społeczne. Jak dobrze radzę sobie z uczuciami innych? Czy jestem w stanie zarazić innych ludzi dobrym samopoczuciem, pewnością siebie i entuzjazmem?

Niektórzy ludzie są z natury bardziej kompetentni emocjonalnie niż inni. I istnieje opinia, że ​​zależy to również od znaku zodiaku. Którzy przedstawiciele mają najwyższe EQ według astrologów?

Ryby

Jesteś osobą wrażliwą i kreatywną - symbolem empatii i współczucia w kręgu zodiakalnym. Kochające i opiekuńcze Ryby mają zwiększone EQ - zawsze starają się patrzeć na rzeczy z punktu widzenia innych ludzi.

Bliźnięta

Cokolwiek się stanie, Bliźnięta pozostaną wierne sobie i swoim uczuciom. Twoje EQ przejawia się w walce z negatywnymi emocjami: chcesz „wszystko wyjaśnić” lub intensywnie próbujesz wszystko przeanalizować. Konfrontacja z negatywnymi uczuciami może być niewygodna, ale dla Bliźniąt jest to lepsza opcja niż czekanie, aż „przejdą same” lub zniszczą cię w środku.

Rak

Jako Rak jesteś bardzo wrażliwy, dlatego jesteś ekspertem w dziedzinie empatii i kompetencji społecznych. Jesteś niesamowicie dobrym słuchaczem, więc osoby wokół Ciebie mogą się przed Tobą otworzyć i swobodnie rozmawiać o swoich emocjach. Masz silny instynkt opiekuńczy i chęć pomocy co udowadnia jak ważni są dla Ciebie przyjaciele i rodzina.

Lew

Czy Lwy mogą być „emocjonalnie inteligentne” pomimo swojego skandalicznie wielkiego ego? Tak! Ponieważ ich potrzeba bycia w centrum uwagi i żeby wszyscy ich kochali sprawia, że ​​są elastyczne i kompetentne społecznie. Lwy są doskonałe w ocenie mocnych i słabych stron – zarówno własnych, jak i cudzych. W stosunku do bliskich osób zachowują się troskliwie i czule.

Waga

Waga zawsze dąży do harmonii i sprawiedliwości. Jeśli ich bliskie otoczenie czuje się źle, sami czują się nieswojo. Twoje emocjonalnie intuicyjne zdolności są wyjaśnione przez wyjątkowo wysokie EQ: jako utalentowani obserwatorzy, możesz być szczególnie dobry w interpretowaniu mowy ciała swoich bliskich i rozpoznawaniu ich uczuć.

Główne zdjęcie: elle.ru