Rasa koni Akhal-Teke jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Osobliwością jest futro zwierzęce, które jest tak oszałamiające, że sprawia wrażenie, jakby odbijało światło. Wiele osób porównuje ten kolor do kamienia szlachetnego.

foto: laykni.com

Rasa ta miała różne nazwy, ale z biegiem lat ludzie zostali przy dwóch słowach: „akhal” to nazwa oazy, a „teke” to nazwa plemienia turkmeńskiego, które hodowało konie w tej oazie.

foto: laykni.com

Historia hodowli koni tej rasy sięga czasów starożytnych, do królestwa Partów, natomiast udało im się uratować rasę tylko na terytorium Turkmenistanu. Turkmeni tresowali swoje konie, praca z końmi była dla nich prestiżowa, a doświadczenie do tresury zostało odziedziczone. Arminius Vambery, węgierski orientalista, który kiedyś podróżował po Azji Środkowej, napisał: „Te piękne zwierzęta są warte całej włożonej pracy… W rzeczywistości stworzenia są niesamowite, cenione przez synów pustyni bardziej niż ich żony, droższe niż dzieci, droższe niż własne życie. Historie o ich wytrzymałości wcale nie są przesadzone.”

foto: laykni.com

Rzeczywiście, konie tej rasy mogą pokonywać ogromne odległości w ekstremalnych warunkach. Wytrzymują temperatury od -30 do +50, tolerują różne temperatury, brak jedzenia, a nawet wody przez kilka dni.

foto: laykni.com

Konie te mogą mieć różne umaszczenia - od szarego do czarnego, ale konie o jasnych kolorach, w szczególności izabelowym, wyglądają najbardziej imponująco, ponieważ najlepiej widać na nich metaliczny połysk sierści. Często porównuje się tych zwierząt do chartów: konie Akhal-Teke są tak samo chude i muskularne. Niektórym może się nawet wydawać, że są zbyt delikatne, ale to z pewnością mylące.

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com