Naukowcy sfilmowali, jak zmienia się kolor skóry ośmiornicy w zależności od snów, które widzi.

Czy ośmiornice śnią? Dla nauki to wciąż tajemnica. Jednak podczas snu następuje niesamowita metamorfoza z ciałem ośmiornicy, której po prostu nie można nie zauważyć. Jej skóra stale zmienia kolor, a niektórzy naukowcy uważają, że ta reakcja zachodzi właśnie w wyniku snów.

Skóra tej niesamowitej istoty jest ubarwiona wieloma wzorami, płynnie przechodzącymi jeden w drugi. Śpiąca ośmiornica zmienia kolor z jasnoszarego na biały, beżowy, a nawet cętkowany, z zielonkawobrązowym wzorem.

Ośmiornice są uznanymi mistrzami kamuflażu, zdolnymi do wtapiania się w dno morskie niemal do zniknięcia. Pomaga im to ukryć się przed drapieżnikami lub cierpliwie siedzieć w zasadzce, czekając na zdobycz. Prawdopodobnie zmiany koloru skóry ośmiornicy we śnie również odzwierciedlają naturę jej snów - może to być polowanie lub odwrotnie, próba ukrycia się przed wyimaginowanym zagrożeniem.

W filmie, biolog morski i profesor Alaska Pacific University, David Shiel, komentuje taką lub inną zmianę koloru ośmiornicy. "Widzi kraba we śnie, a jej skóra zmienia kolor. Ostre ciemnienie jest znakiem, że myśliwy podniósł się z dna. Wygląda na to, że udało jej się złapać zdobycz, a teraz po prostu chce się nią cieszyć niezauważona,” – wyjaśnia.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com