Koty są dobrze znane ze swojego leniwego zachowania. Każdy, kto ma kota lub kotkę, wie, jak bardzo zwierzak uwielbia wygrzewać się na łóżku lub sofie. Koty uwielbiają spać przez większość dnia. Powstaje pytanie, dlaczego tak spędzają czas?

W ciągu dnia kot śpi 15-20 godzin. Co więcej, w różnych okresach życia ilość czasu jest inna. Kocięta i starsze koty więcej śpią. Również czas snu zależy od aktywności kota. Najbardziej aktywni potrzebują więcej snu.

Koty mają genetyczne predyspozycje do bardzo długiego snu. Ponieważ koty domowe są krewnymi dzikich kotów, niektóre cechy ich zachowania są podobne. Dzikie koty drzemią przez większość dnia, aby zgromadzić energię do polowania, ponieważ czasami zwierzę musi prowadzić długą pogoń, aby zdobyć pożywienie dla siebie. Genetycznie przeszło to na zwierzęta domowe, chociaż nie muszą polować.

Większą część dnia koty drzemią, ich sen nie jest głęboki. W tym czasie wszystko słyszą i czują, a w razie niebezpieczeństwa są gotowi by zareagować. Mają znacznie mniej czasu na głęboki, zdrowy sen. Warto również wspomnieć, że koty są najbardziej aktywne o zmierzchu.

Główne zdjęcie: lemurov.net