Jest napój, który możesz pić w dowolnej ilości i nie martwić się o negatywne konsekwencje, jeśli wypijesz go przed snem. To jest wierzbówka. Dietetyk Irina Ryl opowiedziała o jego właściwościach.

Specjalista zauważa, że wierzbówka to prawdziwy magazyn przydatnych substancji. Jest w niej 5-6 razy więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych. Zawiera również witaminy z grupy B, żelazo, miedź, fosfor, potas, wapń. A to nie jest pełna lista.

Kolejną przydatną różnicą między tym napojem a zwykłą herbatą jest to, że nie zawiera kofeiny. Możesz więc bezpiecznie pić go w nocy, nie martwiąc się o swój sen. Ponadto wierzbówka ma działanie uspokajające i lekko hipnotyczne.

Ryl zauważa również, że beta-sitosterol zawarty w wierzbówce normalizuje poziom cholesterolu i ma pozytywny wpływ na metabolizm lipidów i układ hormonalny.

Roślina ta pozytywnie wpływa na funkcję prostaty, a zawarty w jej korzeniach hanerol nie pozwala na powstawanie nowotworów w męskich narządach.

Eksperci odkryli, że napar wierzbówki obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Przy pomocy wierzbówki leczy się zapalenie gruczołu krokowego i gruczolak. Dodatkowo wspomaga wchłanianie żelaza i zawiera je w swoim składzie, dlatego jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących na anemię.

Wierzbówka jest również przydatna dla kobiet w ciąży, ponieważ pomaga przy toksydromie dzięki bogactwu mikroelementów.

Główne zdjęcie: grodno24.com