To do człowieka należy wybór, na czym się skupić.

Często spotykamy w życiu ludzi, którzy lubią mówić o tym, że wszystko jest źle, jak wielu złych ludzi jest wokół nich i jak cierpią z tego powodu.

Są też dobrzy ludzie, którzy wręcz przeciwnie, widzą wokół siebie dobroć i wnoszą radość i pozytywność w swoje życie i życie tych, którzy ich otaczają.

Różnica w postrzeganiu rzeczywistości jest zwięźle podsumowana w przypowieści, którą zaraz wam opowiem:

Kilka osób przyszło do świętego Paisjusza i powiedziało: „Ten ksiądz bierze dużo pieniędzy za sakramenty, tamten pali dużo papierosów i chodzi do kawiarni, a trzeci jest niemoralny...”. - i przedstawili dowody.

Stary człowiek odpowiada:

- Nauczyłem się z doświadczenia, że w tym życiu ludzie dzielą się na dwie kategorie. Nie ma trzeciej kategorii. Każdy znajdzie się albo w jednej, albo w drugiej.

Jedna kategoria ludzi jest jak mucha. Mucha zawsze ląduje na czymś brudnym. Na przykład, jeśli jest wiele pachnących kwiatów w ogrodzie i jest błoto w rogu ogrodu, to przeleci przez cały piękny ogród nie zwracając uwagi na żaden kwiat. Nie zatrzyma się, dopóki nie dotrze do tego brudu, a dopiero potem usiądzie na nim i zacznie w nim grzebać.

Gdyby mogła mówić i zapytałbyś ją, czy wie, gdzie w ogrodzie są róże, odpowiedziałaby, że nie wie, co to jest. Na świecie nie ma róż - odpowiedziałaby.

Podobnie w życiu, są ludzie, którzy są jak muchy. To kategoria ludzi, którzy nauczyli się myśleć negatywnie o wszystkim i wszędzie doszukują się brudu, pomijając i ignorując wszystko, co piękne.

Druga kategoria ludzi jest jak pszczoła. Cechą pszczoły jest znajdowanie i lądowanie na rzeczach pięknych i słodkich.

Powiedzmy na przykład, że w brudnym pokoju, ktoś postawił w samym rogu wazon z kwiatem. Gdyby wleciała tam pszczoła, przeleciałaby obok wszystkiego, co brudne, i nie usiadłaby, dopóki nie znalazłaby kwiatu i dopiero tam się zatrzymała.

Gdyby złapać tę pszczołę i zapytać, gdzie są śmieci czy śmietnik, odpowiedziałaby, że nic takiego nie zauważyła, ale tam są hortensje, tam róże, a jeszcze dalej fiołki, tam miód, a tam cukier... Okazałoby się, że jest ekspertem od wszystkiego, co piękne...

Każdy człowiek należy albo do kategorii Mucha, albo do kategorii Pszczoła i tylko od niego zależy, na czym się skupi.

Na sam koniec starszy człowiek powiedział:

- Kiedy przychodzą do mnie ludzie, którzy zaczynają obwiniać innych, podaję im ten przykład i zachęcam do wybrania kategorii, w której chcą się znaleźć. Wybór jest oczywisty... Życzę szczęścia!

Główne zdjęcie: lavender.land