Składniki:

  • Truskawka – 2 kg
  • Cukier – 1 kg
  • Woda – 0.5 szklanki

Sposób przygotowania:

Weź truskawki:

Aby przygotować dżem truskawkowy, weź małe, ale dojrzałe truskawki. Usuń szypułki, umyj je pod bieżącą wodą i odcedź. Następnie włóż truskawki do miski.

W innym naczyniu ugotuj syrop:

Do 1 kg cukru dodaj 0,5 szklanki wody i pozostaw na średnim ogniu do wrzenia. Gotuj syrop przez 5-7 minut, aż będzie gęsty, ale nie biały. Łatwo to sprawdzić, nabierając odrobinę syropu na łyżkę i lekko dmuchając na nią; jeśli syrop jest gęsty i prawie zastygł, wtedy jest już gotowy.

Przygotuj dżem:

Teraz zalej truskawki gorącym syropem, przykryj pokrywką i pozostaw do ostygnięcia. W tym czasie truskawki oddadzą swój sok, a syrop stanie się płynny. Następnie ostudzone truskawki przecedź przez sito, a odcedzony sok gotuj przez 5-7 minut.

Włóż truskawki z powrotem do miski i zalej je wrzącym, gorącym syropem. Pozostaw truskawki do całkowitego ostygnięcia. Powtórz to samo jeszcze raz. Jeśli chcesz, aby syrop był gęsty, dodaj więcej cukru i dobrze zagotuj.

Po trzecim razie włóż truskawki do słoików, zalej wrzącym syropem, przykryj i zostaw pod kocem. Chodzi o to, że truskawki w ogóle nie gotujemy, tylko gotujemy syrop 3 razy, można gotować 4 razy.

Przygotowany w ten sposób dżem truskawkowy ma piękny, bogaty kolor i bardzo aromatyczny zapach, który w okresie zimowym jest bardzo dobrze wyczuwalny.

Smacznego!

Główne zdjęcie: cooku.ru