Praktycznie każdy mężczyzna może zostać ojcem. Ale do rozwoju, kształtowania i kochania potrzeba znacznie więcej.

Prawdziwy ojciec to nie ktoś, kto zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupować żonie i dzieciom drogie prezenty lub zabierać ich na dziesięciodniowe wakacje dwa razy w roku. Prawdziwy ojciec to nie ktoś, który zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić dzieciom drogą prywatną szkołę.

Prawdziwy ojciec to ktoś, kto rozumie, że rodzina powinna być na pierwszym miejscu.

Prawdziwy ojciec to ktoś, kto zawsze jest przy swojej rodzinie. Ten, kto nie opuszcza rodziny, gdy pojawiają się problemy. Ktoś, kto nie zostawia rodziny, by zająć się własnymi kłopotami. Ktoś, kto nie jest rozczarowany rodziną i nie twierdzi, że zrobił wszystko, by zachować rodzinę, ale mu się nie udało.

Prawdziwy ojciec to taki, który jest gotów zainwestować czas i wysiłek w swoją rodzinę, nawet wtedy, gdy czuje się zmęczony i znajduje się poza swoją strefą komfortu.

Prawdziwie oddany ojciec to taki, który jest gotów pójść na kompromis i poświęcić własne potrzeby, pragnienia, a nawet szczęście dla dobra swojej rodziny. Ten, który uczy swoje dzieci bezwarunkowej miłości i wsparcia.

Prawdziwy dobry ojciec jest przykładem tego, jak właściwie traktować kobiety. Ten, kto traktuje kobiety z szacunkiem, życzliwością, hojnością i godnością.

Prawdziwie kochający ojciec to taki, który uczy swoje dzieci, jak ważne są cnoty, cierpliwość, uczciwość i wierność. Ktoś, kto nigdy nie daje się przyłapać na kłamstwie lub manipulowaniu rodziną czy kimkolwiek innym. Ktoś, kto uczy swoje dzieci budowania relacji opartych na zaufaniu i szacunku.

Prawdziwy ojciec to ktoś, kto uczy swoje dzieci właściwego, przyzwoitego zachowania. Ten, który nigdy nie nazwie swoich dzieci czy żony „bezużytecznymi”, „irytującymi”, „słabymi” czy „głupimi”. Ktoś, kto nigdy nie pozwoli sobie na utratę panowania nad sobą tak, że zagrozi to jego rodzinie.

Prawdziwy ojciec to ktoś, dla kogo rodzina jest ważniejsza niż wszystko inne w jego życiu. Ktoś, kto wie, że nie ma problemu, sporu czy pokusy ważniejszej niż rodzina. Ktoś, kto wie, że nie ma większej i potężniejszej miłości niż ta, którą można czuć do swojej rodziny.

Prawdziwy ojciec to ktoś, kto stanowi wzór do naśladowania i inspirację dla swojej rodziny. Ten, który zachęca swoje dzieci do pracy nad sobą i do rozwoju, zarówno osobistego, jak i zawodowego. Ten, który uczy dzieci, jak stać się najlepszą wersją samego siebie.

Prawdziwy ojciec to taki, który pokazuje rodzinie, na czym polega prawdziwe szczęście i radość. Ten, kto czuje się najbardziej zadowolony, gdy wie, że jego dzieci są szczęśliwe.

Prawdziwie troskliwy ojciec to taki, który nigdy nie pozwoli, by własne problemy pozbawiły jego dzieci szczęścia. Ktoś, kto niezależnie od tego, jak bardzo jest niezadowolony z własnego życia, nigdy nie sprawi, że jego dzieci będą się czuły tak samo.

Prawdziwy ojciec to ktoś, o kim dzieci mogą z dumą powiedzieć: „Jest moim wzorem do naśladowania, najlepszym przyjacielem, mentorem i trenerem. On jest moim ojcem”.

Główne zdjęcie: turba-urba.org