Jestem skłonna przyznać, że w ogóle nie lubię sprzątać. Kiedy większość dnia spędzasz w pracy, w wolnym czasie pragniesz spokoju i relaksu, a nie sprzątania.

Kilka lat temu miałam okazję poznać niesamowitą kobietę, która spędziła długi czas w Niemczech, gdzie się urodziła i wychowała. Doradziła mi, jak osiągnąć idealny porządek bez zbędnych wysiłków.

Idealnie czysty dom to przede wszystkim utrzymywanie porządku przez cały czas.

Czy widziałaś kiedyś na własne oczy jak wygląda jakikolwiek dom w Niemczech? Zawsze jest idealny porządek. Jaki jest sekret?

Niemieckie wnętrza są funkcjonalne.

Jeśli zrobisz bałagan, posprzątaj go!

Nie oznacza to jednak, że twoim stałym towarzyszem w domu będzie mop. To właściwie dość proste. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż spędzanie weekendów na sprzątaniu, gdyż wszystko jest czyste, gdy nie robisz bałaganu.

Wypicie herbaty i natychmiastowe wyrzucenie saszetki, wypicie kawy i umycie kubka, zjedzenie cukierka i wyrzucenie opakowania, natychmiastowe wytarcie stołu i poukładanie rzeczy po praniu. To są różne rzeczy, które zabierają jednorazowo bardzo mało czasu.

Sprzątanie od razu zajmuje niewiele czasu i nie powoduje powstawania zaległości.

Przestań być chomikiem

Czasem zostawiasz małe i przyjemne drobiazgi, które ciężko jest wyrzucić. Nawet ładne rzeczy mogą długo zalegać w zakamarku szafy, razem z dobrymi skórzanymi butami, które już nie pasują.

Czasem są to przeterminowane kosmetyki - wszystko ma swoją datę ważności. Takich rzeczy należy się pozbywać. Wszystko, co nie jest przydatne, powinno być wyrzucone lub oddane. Pojawi się wówczas wolne miejsce i powód do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Wszystko wokół ciebie stanie się bardziej uporządkowane.

Wszystko ma swoją datę ważności, więc nie należy trzymać w domu rzeczy, które nie są już przydatne.

Jeśli nie używasz ubrań od co najmniej roku i zdecydowanie nie są one w odpowiednim rozmiarze, musisz zapomnieć o tym, że „schudnę/ przytyję i założę je ponownie”.

Wszystko, czego potrzebujesz masz zawsze pod ręką

Wieczne poszukiwanie odpowiednich rzeczy często sprawia, że odkładamy to na później. Ubrania łatwiej ułożyć (lub powiesić) w zestawach, by szybciej je znaleźć i założyć. Wygodne jest również sortowanie ubrań według kolorów.

Wszystkie niezbędne ściereczki, detergenty i szczotki mogą być przechowywane w jednym pojemniku i są zawsze pod ręką – pomyśl o tym, ponieważ w każdym momencie możesz po nie sięgnąć.

Kiedy pojawia się chęć wytarcia w kąciku, nie zostawiasz to na później, ponieważ wszystko masz pod ręką.

Nie odkładaj na później

Głównym sekretem porządku jest po prostu to, że nikomu nie wolno robić bałaganu; sprzątanie jest procesem ciągłym. Nikt nie odkłada różnych rzeczy na później, a sprzątanie na dzień wolny od pracy(!). Weekendy są po to, żeby odpoczywać, podróżować, spędzać czas z dziećmi, spotykać się ze znajomymi, a nie spędzać czas na sprzątaniu.

Weekendy to czas odpoczynku od pracy, wyjazdów za miasto i przyjemnego spędzania wolnego czasu.

Nikt nie wrzuca brudnych rzeczy do jednego kosza. Dotyczy to również czystych rzeczy. Ubrania są suche – należy włożyć do szafy. Od razu dzielimy pranie na kolory, gdy odkładamy je do kosza na pranie.

Od razu wyrzucić śmieci, od razu odłożyć zakupy na swoje miejsce. Wzięłaś wazon? Po skorzystaniu odłóż go na właściwe miejsce.

Główne zdjęcie: xitrosti.com