Woda utleniona to podstawowe wyposażenie domowej apteczki. Standardowo używamy jej do odkażania ran, ale ma w sobie znacznie większy potencjał. Przekonaj się sam!

Przedstawiamy 12, które musisz wypróbować:

1. Mycie szklanych powierzchni.

Idealny sposób, kiedy w domu akurat zabrakło płynu do szyb. Świetnie sprawdzi się na szklanym stole, szybie i kuchence. Wystarczy skropić wybraną powierzchnię i przetrzeć ściereczką. I już!

2. Czyszczenie kuchennych blatów

Tak jak w przypadku ran – woda utleniona świetnie odkazi te miejsca, a przecież kładziemy na nich jedzenie, więc czystość jest bardzo ważna. Instrukcja taka sama jak w przykładzie powyżej.

3. Czyszczenie deski do krojenia

Używanie tej samej deski do surowego mięsa i np. warzyw jest bardzo niehigieniczne. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, wystarczy zmieszać wodę utlenioną z wodą i skropić powierzchnię deski. Spłucz dopiero po kilkunastu minutach.

4. Mycie owoców

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie zarazki np. na jabłku zostaną zabite, wystarczy użyć wody utlenionej. Po zastosowaniu koniecznie przepłucz wodą.

5. Mycie lodówki

Woda utleniona świetnie radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, które mogą zostawać w lodówce po zepsutym jedzeniu. Zmieszaj wodę, ocet i wodę utlenioną i taką mieszanką przetrzyj lodówkę. Efekt gwarantowany!

6. Mycie przypalonych garnków

Dobrze wiemy, ile zajmuje szorowanie przypalonych garnków. Aby tego uniknąć, wystarczy zmieszać wodę utlenioną z sodą, nałożyć na dno garnka/patelni i odczekać 10 minut. Usuwanie zabrudzeń nigdy nie było prostsze.

7. Mycie łazienki

Łazienka to miejsce pełne zarazków, w którym o czystość trzeba bardzo dobrze dbać. Brudne miejsca wystarczy spryskać wodą utlenioną i odczekać pół godziny. Będzie lśnić!

8. Usuwanie plam

Ten sposób wykorzystywały nawet nasze babcie. Na plamę lub zaschniętą krew wystarczy wylać wodę utlenioną, odczekać minutę i przeprać w zimnej wodzie.

9. Usuwanie pleśni

Jeśli masz problem z pleśnią, zwalczysz ją wodą utlenioną. Poczekaj 10 minut i przetrzyj powierzchnię.

10. Czyszczenie toalet

Kolejne zastosowanie w łazience. Około 125 ml wody utlenionej wymieszaj z miską wody i wlej do toalety. Nie spuszczaj wody przez pół godziny. Pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu i bakterii!

11. Ochrona roślin

Jak wiemy, rośliny doniczkowe też mogą mieć choroby. Aby je przed nimi uchronić, dobrze dodać kilka kropli wody utlenionej do zraszacza.

12. Mycie podłogi

Woda utleniona ma właściwości rozjaśniające, dlatego ostrożnie używaj tego sposobu. Pół szklanki wlej do 4 litrów wody.

Główne zdjęcie: google.com