Właściwości sody są nam bardzo dobrze znane w kuchni, czy łazience przy sprzątaniu armatury i różnych powierzchni. Soda ma również pozytywny wpływ na rośliny i pomoże ci w ich pielęgnacji i zwalczaniu szkodników.

Soda to tani, bezpieczny i ekologiczny sposób na pielęgnację. W dzisiejszych czasach przykładamy dużą wagę do plastiku i odpadów, a kupując sodę, nie zanieczyszczamy środowiska i dodatkowo ma wiele zastosowań.

1. Soda zwalcza szkodniki i grzyby u roślin

Twoja roślina ma ciemne lub jasne plamy? Nie wiesz do końca co się z nią dzieje? Zaczyna usychać? A może zauważyłaś małe kropki na jej liściach? Nie ważne co to za szkodnik, soda sobie z nim poradzi.

Przygotowanie jest równie proste, jak zastosowanie. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w litrze ciepłej, ale nie gorącej wody i dodać kilka kropli płynu do naczyń, mydła lub oliwy z oliwek. Nie bój się tego kroku, to sprawdzony sposób, a tłuszcz w roztworze pomoże w przyjmowaniu się składników odżywczych. Taką miksturą przemywać liście lub wlać do butelki z rozpylaczem. Powtarzać co kilka dni.

2. Soda czyści liście

Do wykonania roztworu potrzebujesz litr wody i szczyptę sody. Taką mieszanką przecieraj liście, aby były czyste i odporne na choroby.

3. Odżywka wzmacniająca z dodatkiem sody

W 4 litrach wody rozpuść łyżeczkę sody, łyżeczkę siarczanu magnezu oraz pół łyżeczki amoniaku spożywczego. Taki roztwór należy wlać do rośliny lub na podstawkę w zależności od gatunku.

4. Dezynfekcja doniczek sodą

Mało kto wie, ale doniczki powinno się dezynfekować. Mogą przenosić różne insekty i choroby, dlatego warto je porządnie wyczyścić. Aby to zrobić, wystarczy przetrzeć ją za pomocą sody i szmatki lub gąbki.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl