W dzisiejszych czasach ogrodnicy preferują naturalny nawóz ziemi. Używanie chemikaliów w ogrodzie nie jest tak bezpieczne. Ponadto nawozy o naturalnym składzie są znacznie tańsze. A rezultaty, jakie przynosi ich używanie, są doskonałe.

Jednym z popularnych nawozów jest skorupka jajka. To, co uważałaś za odpady przez te wszystkie lata, może być bardzo korzystne dla twojego ogrodu.

Ze względu na skład wzbogacony o witaminy, skorupa jaja sprawi, że gleba będzie odżywcza i żyzna. Aby nie pozostawiać żadnych wątpliwości, jak działa ten naturalny nawóz, zalecamy zapoznanie się z jego najważniejszymi zaletami.

Magazyn cennych witamin i minerałów

Skorupki jaj zawierają dużo wapnia, żelaza, cynku, potasu, fosforu, siarki, manganu i jodu.

Wszystkie te substancje są niezbędne, aby rośliny dobrze owocowały. Używając nawozu jajecznego, możesz zauważyć wszystkie jego zalety:

1. Rentowność. Jaja kurze to bardzo popularny produkt, który można znaleźć w prawie każdym domu. Dlatego, zgromadzenie skorupek nie powinno stanowić dla ciebie żadnego problemu. To nie kosztuje ani grosza.

2. Bezpieczeństwo. Ekologiczny nawóz nie szkodzi roślinom ani środowisku.

3. Łatwość użytkowania. Wielu ogrodników boi się przekraczać dawkę nawozu, ponieważ jego nadwyżka może zaszkodzić sadzonkom. Z nawozem ze skorupki jajka nie będziesz mieć takich problemów. Nawet jeśli nawieziesz ziemię dużą jego ilością, nic strasznego się nie wydarzy.

4. Odkwaszanie gleby. Wapń, zawarty w skorupkach jaj, przyczynia się do odkwaszania gleby. A to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju sadzonek.

5. Poprawa cyrkulacji powietrza. Dzięki zastosowaniu nawozu ze skorup jajek, gleba zaczyna lepiej przepuszczać powietrze i wilgoć.

Jak zrobić silny nawóz?

Przed użyciem, skorupa musi zostać zmielona na proszek.

Możesz to zrobić za pomocą:

  • młotka
  • maszynki do mięsa
  • młynka do kawy
  • misy i moździerza

Proszek ze skorupy powinno się mieszać z glebą podczas sadzenia roślin. Można nim także od czasu do czasu posypać grządki.

Niektórzy ogrodnicy zalecają nawożenie gleby roztworem ze skorupy jaja.

Aby go przygotować, musisz wziąć duży słoik, napełnić go proszkiem ze skorupek i wodą. Następnie musisz zamknąć pojemnik. Trzymaj go w ciemnym miejscu przez tydzień.

Od czasu do czasu słoik należy wstrząsnąć. Przed użyciem, roztwór jest filtrowany i rozcieńczany wodą w stosunku 1: 5.

Główne zdjęcie: google.com