Jesień to wspaniały czas dla tego, kto już się zmęczył pracą na działce. Bowiem letni sezon już się skończył, ludzie zadbali o zbieranie plonów, a w domu znajduje się wiele świeżych owoców i warzyw. Czas trochę odpocząć – zasłużony i ciężko zdobyty sukces.

Jednak wiele osób ciągle chce czymś się zajmować w ogrodzie.

To dobrze, że w wolnym czasie możemy zadbać o kolejny sezon i zająć się czymś pięknym i pożytecznym. Możemy z zadowoleniem sadzić kwiaty – a zarazem czekać na moment, aż ciepłe promienie wiosennego ciepła wpłynie na to, że zakwitną. A w przyjemnej atmosferze możemy zajmować się różnymi ważnymi rzeczami bez rozpraszania zmysłów drobiazgami.

Co warto sadzić na działce jesienią?

Można sadzić zarówno rośliny jednoroczne, jak i rośliny, żyjące dłużej niż rok.

Rośliny jednoroczne:

Zimą dobrze jest sadzić astry. Wtedy możemy się spodziewać, że prawie wszystkie nasiona wykiełkują szybko i bez przeszkód. Dobrze wiedzieć, że dzięki takiemu sposobowi sadzenia kwiaty są hartowane, a także dostosowują się do pory roku i kwitną 2 tygodnie wcześniej niż cała reszta. Chodzi o astry, które były wyhodowane z sadzonek lub po prostu siane na wiosnę. Zimowe astry kwitną dłużej, a kwiatostany są o wiele większe.

foto: optim1stka.ru

Ostróżka ogrodowa również dobrze zimuje i kiełkuje wiosną. Jednak nasadzenia wiosenne kiełkują wolniej, kwitną mało obficie. Jesienne sadzonki kiełkują natychmiast po stopieniu się śniegu. Dosłownie trzeba odczekać jeden miesiąc – i wtedy pojawią się pierwsze kwiaty.

foto: optim1stka.ru

Floks Drumonda jest rośliną jednoroczną. Możemy zachwycać ich pięknem jeszcze na początku czerwca, jeśli jesienią wrzucimy do ziemi garść nasion. Ta roślina będzie kwitnąć przez całe lato, w przeciwieństwie do tych wiosennych. Te zaczynają kwitnąć dopiero pod koniec lipca.

foto: optim1stka.ru

Rośliny, żyjące dłużej niż rok:

Jeśli sadzimy te rośliny jesienią, wiosną możemy cieszyć się kwiatami prawie natychmiast po posadzeniu.

Lawenda. Wymarzone zjeżdżalnie alpejskie, zapach w powietrzu – koniecznie warto posadź lawendę!

foto: optim1stka.ru

Gęsiówka Arabis coraz bardziej zyskuje na popularności. Kwiaty są małe, lecz wyglądają świeżo i elegancko, wszędzie pasują idealnie. Dzięki tym kwiatom każdy kwietnik staje się bogatszy. Od maja ich kwiaty cieszą oko, najważniejsze pilnować w którą stronę rosną.

foto: optim1stka.ru

Krwawniki to najbardziej elastyczne rośliny. Jest tak wiele odmian krwawików, że możemy zajmować się sztuką kompozycji kwiatowych. Doskonale sprawdzają się w okresie zimowym, potrafią przezimować nawet na Syberii, czyli w ogóle nie boją się zimy.

Praca w pięknym ogrodzie nie musi być traktowana jako praca niewolnicza. Najważniejsze bowiem zrobić wszystko na czas.

Główne zdjęcie: optim1stka.ru