Myślisz, że życie pod ziemią nie jest możliwe? W takim razie na pewno musisz przyjechać do miejscowości Coober Pedy, w której mieszka około 2 tysięcy osób.

Będąc na czerwonych równinach Australii, bezlitośnie spalonych przez gorące słońce, można początkowo zobaczyć niemal „czysty” krajobraz, niezepsuty przez budynki. Wydaje się, że ten obszar jest całkowicie opuszczony. W rzeczywistości mieszkają tu ludzie z niezwykłego miasta Coober Pedy.

I to wcale nie jest standardowe miasto – jest ono bowiem ukryte pod ziemią przed wzrokiem gości.

foto: storyfox.ru

Na powierzchni nie znajdziesz tu drzew – słońce bezlitośnie wypala roślinność. Z drugiej strony w ziemi położono długie tunele i wykopano pomieszczenia, w których sytuacja nie różni się od zwykłych domów. Turyści odwiedzający zostaną zakwaterowani w oddzielnych kwaterach, do których będzie można wejść z tego korytarza.

foto: storyfox.ru

Życie pod ziemią w ogóle nie przeszkadza mieszkańcom tego miasta. Poszczególne domy są tylko w połowie podziemne, co czyni je wyjątkowymi pod względem architektonicznym. Życie w takich domach jest przytulne i wygodne, całkiem jak w zwykłych nowoczesnych domach.

foto: storyfox.ru

Miasto to ma ciekawą historię. W 1915 roku w tym rejonie pojawił się ojciec i syn, którzy podróżowali w poszukiwaniu kopalni złota. Nie znaleźli szlachetnego metalu, ale odkryli złoże wysokiej jakości opali, które w krótkim czasie stały się bardzo popularne. Górnicy podążali w to miejsce, jednak życie w warunkach wysokich temperatur było po prostu niemożliwe, dlatego ludzie zaczęli budować domy, umieszczając pomieszczenia pod ziemią między kopalniami. Z biegiem czasu pojawiły się długie tunele, a nowoczesny Coober Pedy ma teraz około 1500 ziemianek. To miasto do dziś jest głównym dostawcą opali.

foto: storyfox.ru

Niemniej jednak turystów przyciągają nie kamienie szlachetne, ale niezwykłe ziemianki i sposób życia podziemnych mieszkańców tego miasta. Nawiasem mówiąc, nazwę Coober Pedy można dosłownie przetłumaczyć jako „dziura białego człowieka”. Nazywać tak to miejsce zaczęli w latach dwudziestych XX wieku.

W Coober Pedy można spacerować po kopalniach, są tu hotele, domy, a nawet piękny kościół. W podziemnej księgarni można kupić książki.

Główne zdjęcie: storyfox.ru