Niedawno przeprowadziliśmy się do wieżowca. Okna wychodzą na dziedziniec, mieszkamy na 4 piętrze, a dom jest wysoki. Z tego powodu bezpośrednie światło słoneczne w mieszkaniu jest rzadkim gościem. Jakże mi przykro z powodu moich roślin doniczkowych, bo połowa z nich nie wytrzymała takiej ciemności. Ale teraz wiem, które rośliny kochają cień.

Tak, połowa domowych kwiatów przepadła, ale druga połowa zakwitła. Okazuje się, że niektóre rośliny lepiej radzą sobie w cieniu. Wcześniej myślałam, że wszystkie kochają słońce, więc mocno zostawiałam parapet roślinami. Opowiem o roślinach, które kochają cień.

Kalatea

Takie piękno ozdobi każde wnętrze. Wzory na liściach sprawiają, że roślina jest niezwykła i hipnotyzująca. Chcesz umieścić kalateę w domu, ale na parapecie nie ma już miejsca? Nie martw się: roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Półcień będzie idealnym miejscem na doniczkę.

foto: sovkusom.ru

Dracena obrzeżona (marginata)

Patrząc na egzotyczne gatunki roślin, wielu myśli, że draceny powinny być umieszczane wyłącznie na słońcu. W końcu wygląda jak palemka! A palmy uwielbiają światło i ciepło. Ale pomimo podobieństwa do rośliny tropikalnej dracena uwielbia cień. Co więcej, promienie słoneczne nawet uszkadzają liście.

foto: sovkusom.ru

Paprocie

Tak, te udomowione rośliny tropikalne świetnie się mają w cieniu. Nie znoszą innej rzeczy - suchego powietrza. Często spryskiwaj liście paproci, aby zachowały zdrowy wygląd. Na tę roślinę należy zwrócić szczególną uwagę od początku sezonu grzewczego.

foto: sovkusom.ru

Neoregelia

Ta roślina jest podobna do paproci pod każdym względem. Neoregelia została również przywieziona z tropików, też uwielbia cień i blaknie na suchym powietrzu. Roślina najlepiej czuje się w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach - na przykład w łazience. Jeśli więc chciałeś udekorować łazienkę, to czas to zrobić.

foto: sovkusom.ru

Aglaonema

Wszystko, czego potrzebuje roślina, to słabe oświetlenie i wysoka wilgotność. Nie przesadzaj - umieszczanie rośliny na zimno lub w przeciągu również nie jest tego warte. Pamiętaj, aby obficie podlewać aglaonemę lub spryskiwać liście.

foto: sovkusom.ru

Filodendron brodawkowy

Bardzo urocza roślina, która ozdobi każde pomieszczenie w Twoim domu. Liście przypominające serca są po prostu urocze. Umieść filodendron z dala od słońca. Nawiasem mówiąc, roślina doskonale oczyszcza powietrze.

foto: sovkusom.ru

Dieffenbachia

Jeśli widziałeś dieffenbachię w okresie wiosenno-letnim, to na pewno się w niej zakochałeś. W tym czasie roślina ma delikatne, jasne liście, które wyglądają niesamowicie. Najlepszym miejscem na dieffenbachię jest za zasłona, gdzie roślina otrzyma rozproszone światło.

foto: sovkusom.ru

Sansevieria trzypasmowa

Bardzo efektowna, ale jednocześnie bezpretensjonalna roślina doniczkowa. Toleruje zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, rzadkie podlewanie i przeciągi. Jedynym tabu dla sansevierii jest nadmiar wilgoci.

foto: sovkusom.ru

Gelksina

Jak pięknie wygląda gelksina w doniczkach lub wiszących doniczkach! Jasnozielone drobne listki zbierają się w jedną dużą koronę. Do pielęgnacji tej rośliny wystarczy opryskiwanie i częste podlewanie. Żadnego bezpośredniego światła słonecznego!

foto: sovkusom.ru

Skrzydłokwiat

Kto by pomyślał, że tak piękna roślina będzie tak bezpretensjonalna. Okazuje się, że skrzydłokwiat nie potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego. Tylko nie zapomnij go podlewać.

foto: sovkusom.ru

Teraz wiesz, które rośliny uwielbiają cień. Jeśli Twoje okna nie wychodzą na słoneczną stronę lub chcesz udekorować doniczkami, na przykład korytarz, masz wyjście. Wybierz dowolną z wymienionych roślin doniczkowych i umieść tam, gdzie chcesz! Tylko nie zapomnij o innych aspektach pielęgnacji: nawożeniu, przesadzaniu, podlewaniu.

Główne zdjęcie: sovkusom.ru