Każdy okres w historii ma swoich bohaterów. Podczas gdy ludzie szaleją i zajmują się z bzdurami, na ratunek im przychodzą... szczury! Niedawno naprawdę bohaterski szczur na imię Magawa otrzymał złoty medal PDSA. To oficjalny odpowiednik najwyższej brytyjskiej nagrody państwowej, ale co takiego bohaterskiego zrobiło to zwierzę?

Na szyi Magawy jest obroża, a na niej ten sam złoty medal – dzieło królewskich jubilerów.

foto: lemurov.net

Magawa pochodzi z rodzaju gigantycznych afrykańskich szczurów, które są niezwykle korzystne dla ludzi ze względu na ich wyjątkowy węch i zdolność do uczenia się. Wykonują one najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną pracę w Afryce – służą jako asystenci saperów, szukają min i innych śladów wojny. Aby przynajmniej z grubsza zrozumieć, jak bardzo są zręczni, oto fakt. Magawa był w stanie zbadać pole wielkości kortu tenisowego i znaleźć tam 40 minut w zaledwie 30 minut! A saper wojskowy z wykrywaczem min spędził cztery dni pracy na tym samym obszarze!

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Ze względu na niewielką wagę szczur nie jest w stanie aktywować detonatora min, więc koledzy Magawy swobodnie eksplorują pola i znajdują materiały wybuchowe. Bohaterski szczur, jak nazywa się go w Kambodży, zbadał 141 000 mkw. Mogło być więcej, ale wiek szczurów jest krótkotrwały i Magawa zostaje oficjalnie wysłana na honorową emeryturę. W związku z tym PDSA, główna brytyjska organizacja zajmująca się pomocą zwierzętom, oficjalnie uhonorowała Magawę za jej zasługi przed światem.

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Medal dla szczura jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Został on wykonany przez królewskich jubilerów z Cleave & Co, którzy wykonali pierścionek zaręczynowy Meghan Markle i wiele innych nagród. Jest to złoty medal o najwyższym standardzie o średnicy 18,25 mm i wadze 3,9 g. Stanowi on kompletny odpowiednik Krzyża Świętego Jerzego – najwyższego odznaczenia dla ludności cywilnej Wielkiej Brytanii, przyznawanego za wyjątkowe czyny. Magawa jako pierwszy szczur w historii otrzymał taki zaszczyt, wcześniej medal przyznawano psom, koniom, gołębiom pocztowym, a nawet kotowi.

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Dziesiątki tysięcy istnień ludzkich zostało uratowanych dzięki saperom takim jak Magawa.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: lemurov.net