Większość z nas uwielbia jabłka. Mogą one być świetną przekąską między posiłkami lub po intensywnym treningu.

Jabłka są bogate w błonnik, witaminy, minerały i białka roślinne.

Jednak czy wiesz, jaka część jabłka jest najzdrowsza? Prawdopodobnie myślisz teraz o skórce. Rzeczywiście zawiera ona więcej składników odżywczych niż miazga. Jednak największe ich ilości są zawarte w rdzeniu. Właśnie w tym, co zwykle wyrzucamy do kosza, gdy zjadamy najbardziej soczystą część jabłka. Badania wykazały, że jedzenie jabłek razem z rdzeniem zwiększa liczbę zdrowych bakterii w jelitach 10 razy lepiej niż jedzenie samej miękkiej części jabłka.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Microbiology w 2019 roku. Okazało się, że nasiona jabłek zawierają zdrowe bakterie, które mogą poprawić trawienie. Całe jabłko (łącznie z rdzeniem) zawiera 100 000 000 bakterii, z których tylko 10 000 000 znajduje się w miąższu.

Badania pokazują, że te bakterie są w stanie wspierać zdrowie jelit, od których zależy nie tylko trawienie, ale także odporność. Nasiona jabłek zawierają również białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Ponadto są bogate w przeciwutleniacze i związki, które mogą zapobiegać rakowi.

Nasiona jabłek są przeważnie odrzucane, ponieważ zawierają związek zwany amigdaliną. Uważa się, że jest on trujący, ponieważ w kontakcie z układem pokarmowym tworzy się cyjanek. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dawka 1–2 mg cyjanku na kilogram wagi jest uważana za śmiertelną. Jednak aby osiągnąć taką dawkę, trzeba zjeść jednorazowo około 200 jabłek, więc nie należy o to zbytnio się martwić.

To badanie jest niewątpliwie interesujące. Jednak naukowcy nie osiągnęli jeszcze konsensusu co do korzyści i szkód związanych ze spożywaniem nasion jabłoni, więc przed wyciągnięciem jakichkolwiek wniosków trzeba przeprowadzić więcej badań na ten temat.

Główne zdjęcie: volkovysk.by