Każdego roku średnia długość życia wzrasta dzięki postępowi medycyny, poprawie jakości odżywiania i zmianom nawyków. A niektórzy ludzie żyją tak długo, że zasługują na uwagę i prawdopodobnie mają swoje tajemnice długowieczności.

Żanna Kalman

foto: lemurov.net

To absolutna rekordzistka, która dożyła niesamowitego wieku 122 lat. Żanna nigdy nie pracowała i nie prowadziła zdrowego trybu życia: nie paliła tylko przez ostatnie kilka lat i jadła dużo czekolady. Ale Kalman regularnie jeździła rowerem i była pewien, że głównym sekretem było to, że nie trzeba się martwić, gdy nie można rozwiązać problemów.

Maria Capovilla

foto: lemurov.net

Maria nie dożyła zaledwie kilku tygodni przed swoimi 117. urodzinami. Capovilla urodziła się w zamożnej ekwadorskiej rodzinie, w swoim życiu urodziła pięcioro dzieci, a także została babcią 12 wnuków i prababką 20 prawnuków. Kobieta zawsze prowadziła raczej aktywny tryb życia i rzuciła nałogi. W wieku 99 lat Maria poważnie zachorowała, ale była w stanie wyzdrowieć. A przyczyną śmierci było zapalenie płuc.

Emma Morano

foto: lemurov.net

Emma jest Włoszką, w której rodzinie było wielu stulatków, którzy przekroczyli 90-lecie. Sama Morano uważała, że udało jej się przeżyć tak długie 117-letnie życie dzięki samotności i specjalnej diecie złożonej z surowych świeżych jaj.

Misao Okawa

foto: lemurov.net

Misao urodził się w rodzinie kupca w Japonii, zmarła w wieku 117 lat z powodu niewydolności serca. Wielu Japończyków żyje długo, a Okawa powiedziała, że sekretem jej długowieczności jest dobry sen i regularne spożywanie japońskiego sushi.

Bernice Madigan

foto: lemurov.net

Bernice była urzędniczką. W wieku 110 lat Madigan udzieliła pierwszy wywiad, w którym powiedziała, że nigdy w życiu nie brała żadnych leków, ale prawdopodobnie miała po prostu dobre zdrowie i świetne geny. Kobieta zmarła we śnie w wieku 115 lat.

Suzanne Jones

foto: lemurov.net

Suzanne urodziła się w wielodzietnej rodzinie i w wieku 24 lat przeniosła się do Nowego Jorku, a następnie z własnych zaoszczędzonych pieniędzy przeprowadziła tam całą rodzinę. Jones nie piła alkoholu ani nie paliła, a po przejściu na emeryturę zaczęła prowadzić aktywne życie. Od 28 lat Suzanne przebywa w domu opieki.

Gertrude Baines

foto: lemurov.net

Gertruda była córką uwolnionych niewolników z Georgii. Zapewniła, że tylko Bóg zna sekret jej długowieczności. W wieku 105 lat Baines przeniosła się do domu opieki i tam spędziła resztę życia.

Jakie znasz sekrety długowieczności?

Główne zdjęcie: lemurov.net