Początek nowego roku to najlepszy czas na planowanie i szukanie nowych perspektyw. Jakie zawody będą pożądane w przyszłości? Mark Zuckerberg - założyciel i CEO Facebooka - podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat.

Jakie zawody będą pożądane w przyszłości

Zuckerberg mówi o perspektywach na najbliższe 10 lat. W dłuższym okresie trudniej jest podać jakiekolwiek prognozy. W dzisiejszych czasach świat za bardzo się zmienia. Ponadto musimy być przygotowani na różne zmiany. Pomaga to zachować entuzjazm, a także pozostać elastycznym i gotowym na zmiany.

Przyszłość należy do młodzieży

W następnym dziesięcioleciu młodzi ludzie będą mieli większy dostęp do informacji, co pomoże im przejąć znaczną część wpływów. Młode pokolenie będzie mogło powiedzieć o tym, czego brakuje współczesnym politykom i głowom państw w swoich wystąpieniach. Ponadto młodzi mają więcej energii na pozytywne zmiany. Wystarczy, aby świat przyszłości słuchał nowych pasjonatów.

Zuckerberg planuje również wspierać młodzież. Będzie inwestował w przedsiębiorczość, rozwijał naukę, szkolił nowych specjalistów. Prezes Facebooka mówi, że media społecznościowe zasadniczo zmienią sposób postrzegania małych firm. Jeśli każdy będzie mógł robić interesy przez Internet, świat zmieni się na lepsze.

Internet uratuje świat

Dzięki internetowi będziemy dostępni z dowolnego miejsca na świecie. To uniezależnia człowieka od położenia geograficznego. Nawiasem mówiąc, Facebook już uruchamia projekt na dużą skalę, który uratuje miliony ludzi na całym świecie przed bezrobociem i ubóstwem.

foto: takprosto.cc

Mark Zuckerberg zauważa, że jego sieć społecznościowa doskonale wpisuje się w program rozwoju ONZ. Każdego dnia Internet pomaga znaleźć pracę i zdobyć wykształcenie z dowolnego miejsca na świecie. Oprócz tego przedsiębiorca chcę rozwiązać problem demokracji i wolności słowa w Internecie. Obiecuje stworzyć niezależne społeczności, które będą rozwiązywać konflikty między ludźmi.

Praca zdalna

Facebook przeprowadził ankietę na temat pracy zdalnej. Mniej więcej połowa pracowników stwierdziła, że pracują równie wydajnie w domu, jak w biurze. Oczywiście ten system nie jest odpowiedni dla wszystkich. Dzieci przeszkadzają w domu, trudno się skoncentrować i stworzyć produktywną atmosferę. Ponadto niektórzy ludzie czują się samotni z powodu braku kontaktów społecznych.

Jednak praca w domu daje dobre perspektywy. Dzięki pracy zdalnej firmy będą mogły zatrudniać pracowników nie tylko z megalopolisu, ale także z innych miast, w których faktycznie mieszka wielu utalentowanych i mądrych ludzi. W miarę postępów ilość pracy zdalnje wzrośnie we wszystkich sektorach gospodarki. Ludzie będą mogli czuć się pożądani niezależnie od lokalizacji.

Rzeczywistość rozszerzona

Zuckerberg zauważa, że w ciągu ostatnich 10 lat branża technologiczna wykazała się najlepiej. Ale to dopiero początek: technologie informacyjne będą nadal nabierać rozpędu i tworzyć nowe możliwości.

Najpopularniejszym urządzeniem do wyszukiwania informacji pozostaną smartfony. Za 10 lat znacznie poszerzą swoje możliwości za pomocą nowych narzędzi, a dokładnie rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki nowym technologiom możliwy będzie efekt obecności człowieka w wirtualności. Pomoże to zmniejszyć dystans między partnerami biznesowymi, a także pozwoli każdemu studiować zdalnie na najlepszych uniwersytetach na świecie.

W pewnym sensie Marka Zuckerberga można nazwać futurystą. Wcześniej udało mu się już przewidzieć przyszłość: świadczy o tym sława najpopularniejszej sieci Facebook. Zobaczył coś, co zmieni naszą rzeczywistość, coś, za czym warto iść. Według prognozy przedsiębiorcy dobrych perspektyw jest wiele i nie można się z tego nie cieszyć.

Główne zdjęcie: takprosto.cc