Uważam, że Schopenhauer jest jednym z najmądrzejszych filozofów. Dlatego prawie każdy jego cytat jest pełen mądrości. Chciałem pokazać ci jeden z jego cytatów i rozebrać go na części. Ważne jest, aby nie tylko przeczytać dwie linijki. Ważne jest, aby zagłębić się w samą myśl, aby ją zrozumieć. To jest naprawdę ważne i interesujące.

„Sprytni nie tyle szukają samotności, ile unikają zamieszania wywołanego przez głupców”.

Tak, wierzy się, że mądrzy ludzie uwielbiają samotność. Ale oni nie kochają jej tak bardzo, jak wolą ją od towarzystwa tych samych głupców.

Działa w taki sposób, że ta próżność nie jest prawdziwa. Jak ja to widze. Ludzie po prostu szukają problemów dla siebie, co ze sobą zrobić. Inteligentna osoba po prostu nie może tego znieść. Wyobraź sobie, że dziecko w wieku około dziesięciu lat siedzi i próbuje wepchać trójkąt w dziurę w kształcie koła. Pomyślisz, jaki ono jest głupie, obok jest trójkątny otwór.

I trudno będzie na to długo patrzeć. W końcu jest to niemożliwe, że mały człowiek robi głupotę, chociaż wyjście jest blisko. Tak mądra osoba patrzy na większość ludzi. Dlatego tak trudno mu w ogóle przebywać w społeczeństwie.

Sam ze sobą czuje się dobrze. Można przemyśleć swoje pomysły, wyszukać i przeanalizować informacje. Mądry człowiek dość spokojnie toleruje samotność, moim zdaniem w przeciwieństwie do innych ludzi.

W końcu, gdy człowiek jest pusty, nie może być sam, chce znaleźć podobnych ludzi. Dyskutują o zwykłych sprawach, o których nie warto rozmawiać, to jest takie bezużyteczne. Ale takie jest społeczeństwo. Wydaje się ludziom, że teraz nie są sami, są nasyceni. Chociaż nic się nie zmieniło, pustka nie znikła. Dlatego też następnego dnia chcą być w towarzystwie, a samotność jest przerażająca.

Inteligentna osoba jest pełna. Zawsze ma coś do zrobienia, zawsze jest coś do przemyślenia lub zrobienia. Nigdy się nie nudzi sama. Tym więcej, jeśli w pobliżu są książki, ponieważ jest to komunikacja z mędrcami na przestrzeni wieków, która jest znacznie bardziej interesująca niż plotkowanie w pracy.

To wszystko próżność, która tak naprawdę nie ma znaczenia, jest stworzona tylko po to, aby ludzie mieli zabawę. Każdy ma swoja drogę i swoje myśli.

Główne zdjęcie: google.com