Okazuje się, że wszyscy inteligentni ludzie są z natury samotnikami.

Naukowcy wiedzą, co uszczęśliwia ludzi. Wiedzą, jak zmniejszyć niepokój i pomóc się zrelaksować. Ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych poprawi twoje samopoczucie emocjonalne, a obcowanie z naturą daje radość.

A dla większości ludzi spotkania towarzyskie z przyjaciółmi to przyjemność.

Przyjaciele sprawią, że będziesz szczęśliwszy, jeśli nie jesteś mądry.

To dość nieoczekiwane stwierdzenie jest poparte badaniami. W artykule opublikowanym w British Journal of Psychology Norman Lee i Satoshi Kanazawa wyjaśniają, dlaczego wysoce inteligentni ludzie odczuwają mniejszą satysfakcję z życia, kiedy częściej spotykają się z przyjaciółmi.

Ich odkrycia opierają się na psychologii ewolucyjnej, co sugeruje, że inteligencja rozwija się jako sposób rozwiązywania wyjątkowych problemów. Mądrzejsi członkowie grupy są zdolniejsi do samodzielnego rozwiązywania problemów bez pomocy przyjaciół.

Kiedy się rozwijaliśmy, ludzie byli szczęśliwsi wśród innych. W dzisiejszych czasach mądrzejsi ludzie są szczęśliwsi w pojedynkę. Oto dlaczego.

Jak inteligencja, gęstość zaludnienia i przyjaźń wpływają na współczesne szczęście.

Do wniosku doszli badacze po przeanalizowaniu odpowiedzi respondentów (15 197 osób w wieku od 18 do 28 lat). Dowiedzieli się, co dokładnie wpływa na ich zdrowie i nastrój.

Jednym z ich głównych wniosków był: „Analiza tych danych wykazała, że ludzie czują się nieszczęśliwi, gdy są otoczeni przez tłumy. Jednak komunikacja z przyjaciółmi dla niezbyt mądrych ludzi jest przyjemnością, która uszczęśliwia”.

Teoria szczęścia Savannah”

Autorzy wyjaśniają swoje odkrycia, odwołując się do „teorii szczęścia Savannah”, opartej na założeniu, że satysfakcja człowieka zależy nie tylko od tego, co dzieje się obecnie, ale także od tego, jak nasi przodkowie mogli zareagować w przeszłości.

Teoria wywodzi się z psychologii ewolucyjnej i twierdzi, że ludzki mózg został w dużej mierze rozwinięty i przystosowany do warunków środowiskowych, zanim stworzyliśmy społeczeństwo oparte na rolnictwie. Dlatego naukowcy argumentują, że nasze mózgi nie są dobrze przystosowane do zrozumienia i reagowania na wyjątkowe warunki współczesnego społeczeństwa.

Przeanalizowali dwa kluczowe czynniki, które są unikalne dla współczesności:

1. Gęstość zaludnienia

2. Jak często ludzie spędzają czas ze znajomymi

Zdaniem naukowców dzisiaj wiele osób żyje w miejscach o większej gęstości zaludnienia niż nasi przodkowie, ale spędzają znacznie mniej czasu z przyjaciółmi. Dlatego większość ludzi będzie szczęśliwsza, żyjąc zgodnie z tym, co jest dla nich naturalne: gdy wokół jest mniej ludzi.

Jednak zdaniem naukowców nie dotyczy to osób wysoce inteligentnych.

Dla gatunku takiego jak człowiek poszukiwanie towarzystwa jest niezwykle naturalne, ale wyniki pokazują, że mądrzejsi ludzie będą szukać ich rzadziej.

Główne zdjęcie: lifedeeper.ru