Ugotowanie jajek może wydawać się proste lecz do prostych zadań nie należy. Często pękają one gdy się je gotuje. Kolejnym problemem jest także obranie ich ze skorupek i napewno nie raz was to zdenerwowało. Dobrze jednak, iż najlepsi szefowie kuchni wynaleźli na to niesamowite rozwiązania, które z pewnością warto wykorzystać podczas zbliżającej się Wielkanocy.

Z pewnością najgorszą rzeczą ze wszystkich możliwych gdy gotujemy jajka jest gdy pękają one i wypływają do wody. Dzieję się to w większości przypadków dlatego, że zamiast odczekać co najmniej pół godziny po wyjęciu ich z lodówki, wrzucamy je od razu do wrzątku, przez co temperatury są zupełnie inne i skorupka tego nie wytrzymuje.

Mistrzowie kuchni wpadli też na inny sposób, żeby zapobiec pęknięciu skorupek podczas gotowania. Jest on bardzo prosty. Wystarczy, że nakłujesz dół jajka czymś bardzo cienkim jak igła czy pinezka zanim włożysz je do wody, żeby pozbyć się powietrza z jajka i zmniejszyć ciśnienie oraz wyeliminować możliwość pęknięcia.

Gdy ugotujesz jajka i wyjmiesz je z garnka, następnym krokiem jest obranie ich. Zazwyczaj jest to strasznie uciążliwe. Dzieje się tak dlatego, że to my sami popełniamy błędy (nawet o tym nie wiedząc), które utrudniają całą sprawę. Tymczasem okazuje się, że wystarczy gotować jajka trochę starsze, zamiast tych świeższych i obierać je od razu po wyjęciu z garnka, ponieważ im dłużej z tym zwlekamy, tym trudniej będzie nam je obrać.

Czyli wyjmujemy jajka z garnku zaraz po ugotowaniu, wkładamy do zimnej wody i gdy delikatnie ostygną obieramy je pod strumieniem zimnej wody, zaczynając od dołu jajka, czyli okrąglejszej strony na której znajduje się dziurka wykonana wcześniej.

Jeżeli nie chcesz od razu używać jajek, ponieważ planujesz użyć je później, wystarczy, że obrane jajka włożysz do zamykanego pojemnika z zimną wodą, a pojemnik do lodówki, co pomoże ci zapobiec ich wyschnięciu oraz stwardnięciu. Jeżeli chcesz, żeby były one z powrotem ciepłe po prostu rzuć je na około 2 minuty do naczynia z ciepłą wodą.

Główne zdjęcie: gotowanie.onet.pl