Przewracasz się przez całą noc z boku na bok w daremnych próbach zaśnięcia? Brak snu wpływa na układ odpornościowy, nastrój i ogólne samopoczucie. Ale nie spiesz się do lekarza – przypomnij sobie, czy zrobiłeś jedną z tych sześciu rzeczy w nocy?

Jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu

Kolacja powinna być lekka i niskotłuszczowa, inaczej rano doświadczysz niezwykłej słabości. Ponadto jedząc w nocy coś tłustego, żołądek będzie pracować w nadgodzinach, co może powodować dyskomfort w jamie brzusznej uniemożliwiający zasypianie.

Tablety i komputery

Wiele osób bierze ze sobą laptop lub tablet do łóżka albo przegląda strony internetowe lub wideo na telefonie komórkowym. Nie można tego robić, a oto dlaczego. Niebieskie światło ekranu pobudza aktywność mózgu, co oznacza, że ​​po pracy z urządzeniem trudno będzie Ci się zrelaksować i zasnąć, nawet jeśli jest już po północy.

Trening cardio

Regularna aktywność fizyczna normalizuje sen, ale intensywny trening późnym wieczorem, wręcz przeciwnie, zaburza naturalne biorytmy i ma ekscytujący wpływ na organizm. Aby zapewnić sobie spokojny sen, spróbuj skończyć ćwiczenia co najmniej trzy godziny przed snem.

Praca

Potrzebujesz przygotować się do porannego spotkania lub dokończyć projekt? Postaraj się skończyć pracę na godzinę przed snem - ten czas jest potrzebny na wyciszenie. Nie jest łatwo zasnąć, jeśli pozycje z listy rzeczy do zrobienia wciąż znajdują się w Twojej głowie.

Kofeina i alkohol

Kofeina działa pobudzająco. Oczywiście reakcja na tę substancję indywidualna, ale eksperci nie zalecają spożywania napojów zawierających kofeinę na mniej niż 2 godziny przed snem. Ta sama zasada dotyczy alkoholu. Wypicie kieliszka wina późnym wieczorem może spowodować, że sen będzie niespokojny.

Stres emocjonalny

Niezależnie od tego, czy rozmawiasz o problemach rodzinnych z siostrą, oglądasz szokujący program telewizyjny, czy czytasz rozdzierającą serce historię, ta presja emocjonalna raczej nie pomoże ci się zrelaksować. Wieczorem chroń się przed sytuacjami, które sprawiają, że jesteś zdenerwowany i zmartwiony. Jeśli lubisz czytać przed snem, wybierz lekką powieść romantyczną. Napij się herbaty ziołowej, weź gorącą kąpiel lub wykonaj proste ćwiczenia rozciągające w łóżku, aby zapewnić sobie spokojny sen!

Główne zdjęcie: goodhouse.ru