Cały zespół projektantów pracował nad stworzeniem kostiumów w serialu „Wspaniałe stulecie”. Nie starali się dokładnie oddać stylu z przeszłości, a raczej stworzyć niezapomniane stroje. Dlatego różnica między tym, jak ubierali się najwyżsi urzędnicy Imperium Osmańskiego, a tym jak prezentują się ich ubrania, jest ogromna.

Głównym akcentem jest to, że Hurrem Sultan nie nosiła dopasowanych sukienek z głębokim dekoltem, co było zabronione dla muzułmanki. Odzież zgodnie z islamem nie powinna być obcisła.

foto: lemurov.net

Dlatego Hurrem Sultan, podobnie jak inne kobiety z haremu, nosiła najprawdopodobniej szerokie spodnie alladynki, luźną długą koszulę z szerokim paskiem. Na wierzch, aby wyjść na zewnątrz, kobiety musiały założyć długą szatę.

Aby przyciągnąć uwagę sułtana Sulejmana, trzeba było być przebiegłą osoba. Jego liczne nałożnicy starały się wykonać najlepsze hafty na swoich ubraniach, aby wyróżnić się na tle konkurentek. Jaskrawe tkaniny na ogół nie były noszone. Można ich było zakładać tylko na święta.

foto: lemurov.net

Dziewczyny też potrafiły uwieść sułtana włosami. Chodzi o to, że w haremie nie musieli nosić szalika. Dlatego często we włosy, które były starannie pielęgnowane, wplatano złote i srebrne nici.

Głowę często zdobiły drogie tiary. Faworytki sułtana otrzymywały je ze skarbca. Ponadto dziewczyny mogły je kupić samodzielnie za pieniądze, które zostały im przydzielone.

foto: lemurov.net

Wszystkie te liczne ozdoby, które często można było zobaczyć w serialu, trzeba było robić przez wiele miesięcy. Ich koszt szacuje się na 1,5 miliona dolarów.

Główne zdjęcie: lemurov.net