Największy na świecie obraz na płótnie został sprzedany na aukcji w Dubaju za 62 miliony dolarów, co czyni go jednym z najdroższych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek były sprzedane.

„The Journey of Humanity” brytyjskiego artysty Sacha Jafri powstał w sali balowej hotelu Atlantis The Palm w Dubaju. Jego powierzchnia jest mniej więcej wielkości czterech boisk do koszykówki.

Namalowanie tego obrazu zajęło siedem miesięcy. Zawiera on abstrakcyjne pociągnięcia pędzlem i malowanie kroplowe, który Jafri nazywa „magicznym realizmem”. Obraz powstał, aby zebrać pieniądze dla dzieci dotkniętych pandemią COVID-19.

Pierwotnym zamiarem Jafriego była sprzedaż pojedynczych obrazów w nadziei na zebranie łącznie 30 milionów dolarów, ale biznesmen z Dubaju André Abdoun zaoferował dwa razy więcej, aby kupić je wszystkie.

„The Journey of Humanity” został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe płótno artystyczne na świecie, a Sacha Jafri stał się jednym z najdroższych żyjących artystów na świecie.

Dochód ze sprzedaży obrazu zostanie przekazany UNICEF, UNESCO, The Global Gift Foundation i Dubai Cares na programy związane z edukacją dzieci, ochroną zdrowia i komunikacją cyfrową.

Główne zdjęcie: belta.by