Sosna ta jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsze oddzielnie rosnące drzewo na naszej planecie. Sosna otrzymała swoją nazwę - Matuzalem - na cześć biblijnego stulatka. Jednak człowiek Matuzalem żył tylko 969 lat, a w tym roku drzewo będzie miało 4852 lata. Amerykańscy naukowcy odkryli, że nasiono, z którego wyrosła sosna, wykiełkowało w 2831 roku p.n.e. W jaki sposób?! Jak to ustalili? Ale taka precyzja budzi zaufanie. Być może mają dokładne metody.

foto: google

Ta sosna i podobne rosną na zboczu Białych Gór w Kalifornii (USA). Nazywają nawet przybliżone miejsce wzrostu: 3000 m nad poziomem morza. Ale dokładna lokalizacja jest ukryta z oczywistych powodów: drzewo raczej nie skorzysta na popularności.

foto: google

Obawy nie są bezpodstawne. W 1953 roku naukowiec Edmond Schulman odkrył tę starożytną sosnę, o której napisano w mediach w 1958 roku. A wtedy to wyjątkowe drzewo przyciągnęło tłumy turystów i pielgrzymów. Wielu próbowało zabrać ze sobą kawałek unikalnego drzewa, co prawie go zrujnowało. A potem postanowiono sklasyfikować lokalizację sosny.

Starsze drzewa

Dużo mniej szczęścia miała inna sosna, która jest również sosną długowieczną. Miała 4861 lat, to znaczy była nawet starsza niż Matuzalem. Drzewo otrzymało nazwę „Prometeusz (WPN-114)”. Zostało wycięte w 1964 r. tylko po to, aby policzyć pierścienie roczne.

Szwedzki badacz Leif Kullman jest gotów spierać się z amerykańskimi naukowcami. W swoim kraju w prowincji Dalarna odkrył świerk, który ma 9550 lat. Ale wielu nie zgadza się z wnioskami naukowca, ponieważ odkryty świerk jest w rzeczywistości wegetatywnym odrostem zmarłego przodka. Sam Leif nazwał drzewo, które odkrył na cześć swojego zmarłego psa - StaryTikko. Teraz ten świerk jest uważany za najstarsze oddzielnie rosnące i wciąż żyjące drzewo-klon.

Sam pień ma kilkaset lat, ale analiza radiowęglowa korzenia pokazała liczbę 9550 lat.

foto: google

Obecnie wiadomo, że w Kalifornii, w hrabstwie Inyo, znaleziono inną żywą sosnę długowieczną, która jest znacznie starsza niż Matuzalem. Ma już 5071 lat (nasiono wykiełkowało w 3050 roku p.n.e.). Ale ani jego nazwa, ani lokalizacja nie zostały ujawnione.

Główne zdjęcie: google.com