Po raz pierwszy w historii na wyspie Georgia Południowa zauważono pingwina z żółtymi piórami. Został zauważony przez belgijskiego fotografa Yvesa Adamsa, który przybył na wyspę, aby uchwycić życie 120000 pingwinów królewskich. Ptaki podpłynęły do brzegu, gdy mężczyzna próbował usadowić się w dogodnym miejscu do fotografowania. Wśród zwykłych osobników o czarno-białym upierzeniu zauważył żółtego pingwina i natychmiast rzucił się, by go sfotografować. Udało mu się zrobić kilka udanych zdjęć, a po kilku dniach dziennikarze zaczęli dzwonić do fotografa, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji o ptaku. I nie jest to zaskakujące, ponieważ po raz pierwszy w historii udało się zobaczyć żółtego pingwina.

foto: google

Jakiego koloru są pingwiny?

Z reguły pingwiny są czarno-białe. Ale są też bardziej kolorowe gatunki. Na przykład pingwiny królewskie (Aptenodytes patagonicus) mają żółte plamki na głowie i piersi. Do tego gatunku należy znaleziony osobnik. Według fotografa Yvesa Adamsa to wielkie szczęście, że pingwin wyszedł z wody w jego pobliżu. Na plaży było około 120000 ptaków, więc gdyby ten osobnik znajdował się co najmniej 50 metrów od niejgo, mogłoby nie dojść do niesamowitego spotkania.

foto: google

Co to jest leucyzm?

Niezwykłe ubarwienie piór pingwina wiąże się z leucyzmem. Tak nazywa się mutacja genetyczna, która powstrzymuje tworzenie się melaniny i wszystkich innych pigmentów w piórach. Czasami leucyzm sprawia, że kolor jest nierówny, a zwierzę ma cętkowane ciało. Ale w przypadku tego pingwina mutacja całkowicie zmieniła kolor.

Pingwiny królewskie są pod wieloma względami podobne do pingwinów cesarskich, ale są mniejsze i mają jaśniejszy kolor. Dorastają maksymalnie do 1 metra, mają ciemny grzbiet i biały brzuch. Do 1918 roku często polowano na pingwiny królewskie. Doprowadziło to do tego, że na niektórych wyspach ich populacja gwałtownie spadła. Ale dzięki metodom ochronnym liczba osobników wróciła do normy i w tej chwili nie są zagrożone.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com