Oceany świata są bardzo słabo poznane. Chodzi o złożoność zanurzenia się. Dziś człowiek nie może długo przebywać na dnie, a jeśli coś mu się stanie, to nie może szybko wrócić na powierzchnię z powodu choroby dekompresyjnej.

Czy nurek będzie wyglądał jak naleśnik, jeśli wejdzie za głęboko?

Atmosfera Ziemi cały czas wywiera na nas presję. Ale nie zauważamy, jak bardzo naciska powietrze, ponieważ ludzie wyewoluowali tak, żeby ciśnienie wewnętrzne odpowiadało zewnętrznemu. Jeśli wspinasz się na górę, możesz zauważyć szum w uszach, który pojawia się, gdy zmienia się równowaga między ciśnieniem wewnętrznym i zewnętrznym. Zmiany ciśnienia pod wodą są znacznie szybsze.

Z jednej strony w ludzkim ciele jest dużo wody. W rzeczywistości każda komórka to miniakwarium. Jeśli jednak woda w ciele może wyrównać ciśnienie z wodą wokół ciebie, to powietrze wewnątrz naszego ciała nie może tego zrobić.

Ogromne ciśnienie hydrostatyczne może z łatwością zgiąć i złamać żebra, a następnie z łatwością ścisnąć płuca. Ze względu na różnicę ciśnień człowiekowi również trudno jest wdychać, dlatego podczas nurkowania nurkowie używają specjalnych mieszanek o ciśnieniu równym ciśnieniu otoczenia.

Oczywiście głębia nie zmiażdży człowieka, jak w kreskówce, ale jego płuca… Przykład z pustą butelką doskonale pokazuje skutki:

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com