W Internecie jest mnóstwo wskazówek, jak osiągnąć szczęście, od ludzi, którzy nie mają pojęcia, o czym mówią. Nie ufaj im.

Nam również nie musisz wierzyć. Lepiej ufaj neurologom. Spędzają dni na badaniu szarej istoty w twojej głowie i wiedzą najlepiej, co jest potrzebne, aby cię uszczęśliwić.

Amerykański neurobiolog Alex Korb dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat:

1. Główne pytanie.

Jeśli czujesz się przygnębiony, zadaj sobie jedno ważne pytanie:

Za co jestem wdzięczny losowi?"

Cóż, pewnie powiesz, że to wszystko świetnie, ale czy uczucie wdzięczności ma biologiczny wpływ na mózg? O tak.

Czy wiesz, jak działa antydepresyjny bupropion? Stymuluje produkcję neuroprzekaźnika dopaminy. Podobnie jak uczucie wdzięczności.

Czy wiesz, co robi fluoksetyna? Stymuluje neuroprzekaźnik serotoniny. Podobnie jak uczucie wdzięczności.

Tak, jednym z głównych efektów wdzięczności jest wzrost poziomu serotoniny. Kiedy myślisz o tym, za co jesteś wdzięczny, skupiasz się na pozytywnych aspektach życia. To proste działanie zwiększa produkcję serotoniny w przednim zakręcie obręczy.

2. Wypowiedz swoje negatywne uczucia.

Czujesz się źle? Określ swój stan.

Co to jest: smutek, niepokój, uraza?..

To wystarczy, abyś poczuł się lepiej! Myślisz, że to bzdura? Twój mózg myśli inaczej!

W jednym z badań uczestnikom pokazano zdjęcia osób o różnych wyrazach twarzy i zmierzono ich reakcje mózgu. Zgodnie z oczekiwaniami ciało migdałowate zareagowało na przedstawione emocje.

Ale kiedy poproszono o nazwanie tych emocji, aktywowała się brzuszno-boczna kora przedczołowa i aktywność ciała migdałowatego spadła. Innymi słowy, nazywanie emocji zmniejszało ich wpływ na osobę.

3. Podejmij decyzję.

Czy kiedykolwiek podjąłeś decyzję i poczułeś później ulgę? To nie przypadek.

Neuronauka pokazuje, że podejmowanie decyzji zmniejsza niepokój oraz może pomóc w rozwiązywaniu problemów.

Podejmując decyzje kreujemy intencje i wyznaczamy cele; wszystko to ma pozytywny wpływ na korę przedczołową, zmniejszając lęk i niepokój. Ponadto podejmowanie decyzji pomaga zmniejszyć aktywność prążkowia, co zwykle prowadzi nas do negatywnych impulsów i działań.

Wreszcie, podejmowanie decyzji zmienia nasze postrzeganie świata, co pomaga znaleźć rozwiązanie problemu i uspokoić układ limbiczny.

4. Dotykaj ludzi.

W jednym z badań uczestnicy grali w grę komputerową polegającą na rzucaniu piłką. Jeden uczestnik rzucił piłkę, a drugi odrzucił ją. W rzeczywistości osoba siedziała tylko po jednej stronie ekranu - komputer odrzucał piłkę.

Ale uczestnikom powiedziano, że postaciami na ekranie sterują prawdziwi ludzie. A co się stało, gdy ci „inni ludzie” odmówili zwrotu piłki?

Mózg uczestnika reagował w taki sam sposób, jak reaguje na ból fizyczny. Oznacza to, że nasz mózg postrzega odrzucenie jako złamaną nogę.

Wykluczenie społeczne obejmuje przedni zakręt kory obręczy i centralny płat mózgu, podobnie jak ból fizyczny.

Mówiąc najprościej, relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla mózgu. Chcesz przenieść je na wyższy poziom? Dotykaj ludzi fizycznie (oczywiście tylko bliskich)!

Główne zdjęcie: lavender.land