Mieszkanka jednego z przedmieść Chicago znalazła pewnego razu na ganku swojego domu kartonowe pudło. Kiedy je otworzyła i zajrzała do środka, zobaczyła biało-czarnego kociaka z niezwykle dużymi oczami.

Kociak wyglądał na pozostawionego bez opieki, miał też ranę na szyi, więc natychmiast zabrała go do weterynarza. Rana została zszyta, a następnie weterynarz Alice Hall zbadała kociaka.

foto: mimimetr.me

„Pierwszego dnia był bardzo nieśmiały i smutny, ale już następnego dnia zaczął próbować grać. On był tak niezwykły ze swoimi wielkimi oczami, że w zasadzie składał się z tych oczu i swojego kociego charakteru." – opowiada Alice.

Wyjątkowy kociak od razu rozkochał w sobie panią weterynarz, która nie mogła przestać o nim myśleć.

foto: mimimetr.me

Kiedy nadszedł czas, aby zdecydować, czy oddać kociaka do schroniska, czy go zatrzymać, Alice wiedziała już, że kociak będzie wymagał specjalnej opieki medycznej, ponieważ jego wygląd i ogromne oczy najprawdopodobniej były związane z jakąś nieprawidłowością rozwojową.

foto: mimimetr.me

Alice nazwała kociaka Porg po postaci z filmu „Star Wars”, która również ma bardzo duże oczy.

Początkowo myślała, że Porg ma wrodzoną wadę wzroku, ale potem zauważyła, że ma też niezwykle „ruchliwą” skórę i kazała ją zbadać.

Wyniki badań wykazały, że kociak cierpi na tzw. zespół Ehlersa-Danlosa, który charakteryzuje się wiotką skórą i elastycznymi stawami. Zazwyczaj ludzie cierpią na tę przypadłość, ale jak się okazuje, może ona wystąpić również u kotów.

foto: mimimetr.me

„Już wtedy było jasne, że Porg będzie członkiem mojej rodziny” - mówi Alice.

Aby chronić skórę kotka, Alice zaczęła ubierać go w różne elastyczne ubranka i wkrapiać krople do jego dużych oczu. Leczenie przyniosło efekty, Porg jest teraz dużo zdrowszy i zaczął aktywnie rosnąć.

foto: mimimetr.me

foto: mimimetr.me

Teraz, kiedy jest już prawie dorosły, nie ma rzeczy, której nie mógłby zrobić. Nadal jest bardzo nietypowo wyglądającym kotem o dużych oczach, ale jego problemy zdrowotne już mu nie dokuczają.

foto: mimimetr.me

Porg cały czas nosi sweter lub kombinezon, aby chronić swoją skórę przed nadmiernym rozciąganiem. Alice nazywa go bardzo wyjątkowym kotem.

foto: mimimetr.me

Główne zdjęcie: mimimetr.me