Tylko 2 działania eliminują chaos w domu.

Japonka Marie Kondo zrealizowała swoje przeznaczenie w wieku 10 lat - postanowiła nauczyć się sprzątać. I jak to często z jakiegoś powodu bywa u Japończyków, z nudnej rutyny stworzyła całą sztukę z elementami święta i religii.

Porządkowanie według Kondo to wielkie święto, które radykalnie zmienia życie. Potem już tylko wieczorami wystarczy odłożyć rzeczy na swoje miejsca.

Sprzątanie według metody KonMari składa się z dwóch etapów. Przede wszystkim musisz całkowicie pozbyć się śmieci. A po drugie, zorganizuj przechowywanie pozostałych rzeczy.

I dopóki nie wykonasz pierwszego zadania, nie powinieneś podejmować drugiego, bo inaczej przeniesiesz chaos z jednego pokoju do drugiego. Kondo uważa, że ​​trzeba pozbyć się śmieci za jednym zamachem. Oczywiście na tak poważny dzień trzeba się przygotować. I lepiej, aby krewni nie rozpraszali (krzykami przerażenia).

Niszczenie chaosu

Kolejność porządkowania jest następująca: ubrania, książki, dokumenty i papiery, wszystko inne, pamiątki. Aby posortować ubrania, musisz zebrać je wszystkie, ze wszystkich pokoi, szuflad i szaf w duży stos. Teraz weź każdą rzecz w swoje ręce i posłuchaj siebie: jak się czujesz?

Czy to Ci się podoba, uspokaja, czy jest przyjemne i wygodne? A może irytuje, wywołuje nieprzyjemne wspomnienia, niezadowolenie lub niechęć do tego, kto ją podarował? Precz z rzeczami sprowadzonymi do statusu „domowych”. Masz prawo ubierać się w domu w rzeczy piękne i wygodne, a nie ponoszone i ubrudzone.

foto: lavender.land

Najważniejsze jest, aby zdecydować, co zostawić. Według Kondo dom powinien być wypełniony tylko twoimi ulubionymi rzeczami. Kiedy wybierasz takie minimum, wszystko inne jest pakowane i wyrzucane. Oczywiście nie musisz wyrzucać rzeczy do kosza, można je sprzedać lub oddać. Najważniejsze, żeby na wszelki wypadek nie chować w szafach, bo może irytująca bluzka pewnego dnia stanie się ulubioną. Aby oczyścić swoje sumienie, podziękuj wszystkim pożegnanym za pracę, którą wykonały.

Zasada jest taka sama w przypadku książek. Wyjmij wszystko z szaf. Pokłaskaj okładki, potrzymaj książki w rękach, obudź je. Teraz wybierz swoje ulubione i odłóż je z powrotem. Wszystkie inne zasługują na szansę poznania innego właściciela.

Dokumenty to wszelkiego rodzaju instrukcje dotyczące sprzętu AGD (które są już w Internecie), wycinki z przepisami (to samo), stare rachunki i tym podobne. Prawie nic, z wyjątkiem oczywiście wszelkiego rodzaju oficjalnych dokumentów, nie powinno być trzymane w domu.

Następnie porządkuje się sprzęt AGD, naczynia, kosmetyki, a nawet meble (do tego czasu niektóre stoliki nocne mogą już nie być potrzebne). Pamiątki i upominki podlegają ostatniej ocenie. Swoją pracę - aby sprawić Ci radość - już wykonały. Nie musisz w ramach podziękowania zamieniać się w wiecznego dozorcę muzealnego. Dlatego zostaw tylko to, bez czego nie chcesz żyć.

Zorganizuj porządek

Teraz, gdy w mieszkaniu powstała przerażająca pustka, konieczne jest uporządkowanie rzeczy. Każda rzecz musi znaleźć swoje miejsce! Przedmioty bezdomne prowadzą do nowych blokad. Najpierw skategoryzuj wszystko. Książki do książek, tekstyl do tekstylu, chemia do chemii. Następnie ułóż wszystko tak, abyś mógł bez problemu zabrać to, czego potrzebujesz. Marie jest nawet przeciwna tradycji sprzątania sezonowych przedmiotów na antresoli, niech będą pod ręką.

Po uporządkowaniu nie będziesz potrzebować żadnych specjalnych organizerów, worków próżniowych i innych urządzeń do przechowywania, z wyjątkiem tych, które są już w domu. Kondo jest przeciwna wydawaniu pieniędzy na takie kolekcje śmieci.

Marie jest także wrogiem wszelkiego rodzaju stosów. Wszystkie ubrania (oprócz tych, które powinny wisieć na wieszaku) układa w kwadraty w równych rzędach w szufladach. Według kolorów, jeśli jest dużo rzeczy. Ponadto kwadraty są stabilne.

Marie nie zostawia rzeczy na podłodze, sprząta wszystko z krawędzi łazienki czy zlewu w kuchni.

Główne zdjęcie: lavender.land