Ogórki są jednym z najpopularniejszych składników do sałatek i kiszenia. Z technicznego punktu widzenia są one bardziej jagodami niż warzywami, są prawie bezkaloryczne i stanowią doskonałą przekąskę. Ale co się stanie z Twoim organizmem, jeśli będziesz codziennie spożywać ogórki? Pragniemy opowiedzieć Ci o tym!

Ogórek nie jest tak zwyczajny i nudny, jak się wydaje. Chociaż nie jest bogaty w antyoksydanty i ważne związki bioaktywne, ma kilka dość nieoczekiwanych i ważnych właściwości.

Bilans wodny

Ogórek składa się w około 95% z wody. Przeciętny ogórek o wadze 120 gramów zawiera 114 gramów wody. Ogórki zawierają również pewne ilości potasu i magnezu. Możesz zatem śmiało chrupać ogórka, gdy chce Ci się pić, lub jeść go z sosem jogurtowym jako orzeźwiającą przekąskę.

Znaczna dawka witaminy K

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health) ogórek jest źródłem witaminy K - witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach, która odgrywa ważną rolę w syntezie białek, krzepnięciu krwi i wzroście kości. Jeden przeciętny ogórek dostarcza aż 17% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze, czyli prawie 20 mikrogramów na porcję. Oprócz ogórków, innymi dobrymi źródłami witaminy K są zielone warzywa liściaste: szpinak, kapusta biała i brokuły.

Walka z nadmierną masą ciała

Ogórki są jednym z najmniej kalorycznych warzyw - mają tylko 18 kalorii. Dzięki tak niskiej liczbie kalorii i dużej zawartości wody można je jeść niemal bez ograniczeń. Ogórki są szczególnie dobre jako przekąska.

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego

Ogórki są dobrym źródłem flawonoidu o nazwie fizetyna, który, jak wykazały wstępne badania, ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, neuroprotekcyjne i kardioprotekcyjne. Chociaż potrzebne są dalsze badania, w jednym z raportów sugeruje się, że fizetyna ma właściwości przeciwnowotworowe i może spowalniać rozwój raka gruczołu krokowego.

Dbanie o wzrok

Bioaktywne karotenoidy o działaniu przeciwutleniającym - luteina i zeaksantyna - są związkami roślinnymi o właściwościach korzystnie wpływających na zdrowie oczu. Według przeglądu opublikowanego w European Journal of Nutrition, luteina i zeaksantyna są jedynymi karotenoidami, które gromadzą się w oku i odgrywają ważną rolę w zachowywaniu dobrego wzroku. Spożywanie odpowiedniej ilości tych składników odżywczych jest niezbędne dla zdrowia oczu i zmniejsza ryzyko wystąpienia związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Obecnie nie ma zalecanego spożycia tych składników odżywczych, ale jeden ogórek (ze skórką) zawiera 70 µg dwóch karotenoidów, czyli około 7% dziennej normy.

Główne zdjęcie: google.com