W kuchni występuje pewien częsty problem: zatkanie zlewu. Wydaje się, że w zlewie jest sitko, które zbiera większe resztki.

Oczywiście można co jakiś czas zbierać to, co jakimś cudem zdołało przedostać się przez specjalne sitko. Ale wszystko jedno, prędzej czy później następuje moment, w którym zlew się zapycha.

Zatem co robić, aby tego uniknąć?

Oczywiście można co jakiś czas rozebrać całą instalację hydrauliczną pod zlewem i wyczyścić wszystko ręcznie. Jest to jednak zbyt czasochłonne i wymaga wiele wysiłku.

Można też kupić drogie specjalne środki zapobiegające zapychaniu się. Wiele osób woli jednak zaoszczędzić. W końcu po co płacić więcej, skoro można zrobić własnoręcznie środek, który pomoże tak samo jak ten kupiony w sklepie?

Oczywiście większość osób zdecyduje się zaoszczędzić pieniądze. Szczególnie w tych trudnych czasach, kiedy ceny ciągle idą do góry.

Tak naprawdę istnieje bardzo prosty, ale skuteczny sposób na zapobieganie zatorom w zlewie.

Raz na miesiąc wystarczy wrzucić do odpływu małą tabletkę domowej roboty, która korzystnie wpływa na czyszczenie rur.

Do wykonania tej tabletki potrzebne są tylko trzy składniki: sól, kwasek cytrynowy i soda oczyszczona. Należy połączyć ze sobą w mniej więcej równych ilościach. Następnie użyj wody lub kropli płynu do mycia naczyń, aby uformować tabletkę.

Ze względu na wilgoć, która pomaga tym trzem substancjom łączyć się, reakcja chemiczna już powinna się rozpocząć. Dlatego nie można robić takich domowych tabletek na zapas. I z tego samego powodu taka tabletka powinna być natychmiast wrzucona do zlewu. Potem wystarczy zalać ją wrzątkiem.

Reakcja chemiczna wewnątrz rury zacznie się nasilać. Powstaną bąbelki i piana. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia, które już przywarły do ścianek rury, będą bezpiecznie spływać do odpływu.

Wystarczy jedna tabletka raz na miesiąc i zator w zlewie znika sam. To wspaniałe, prawda?

Główne zdjęcie: vkus-expert