Powiem wam, jak ja go używam.

1. Używam musztardy w proszku przeciwko ślimakom na kapuście. Po prostu rozsypuję między rzędami. Jeśli pada deszcz, powtarzam zabieg. Musztardę w proszku można stosować przeciwko tym szkodnikom oraz na wszelkich innych grządkach: truskawkach, papryce, bakłażanach.

2. Musztarda w proszku pomaga również w walce z mszycami i mrówkami. Rozsypuje między grządkami.

3. Z mojego doświadczenia wynika, że napar z musztardy jest skuteczniejszy w walce z mszycami. Należy rozcieńczyć 100 g musztardy w proszku w 10 litrach wody i pozostawić na kilka dni. Następnie należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1, dodać odrobinę mydła w płynie i spryskać rośliny. Spryskuję każdą roślinę, żadnych „przeciwwskazań”. Chcę jednak zaznaczyć, że zabieg ten ma charakter bardziej profilaktyczny i jest w stanie pokonać mszyce we wczesnym stadium rozprzestrzeniania się. Jeśli szkodniki zadomowią się na stałe na Twoich roślinach, musztarda już nie pomoże.

4. Napar z musztardy można stosować również przeciwko namiotniku jabłoniowemu, wciornastkom, pyralidae, przędziorkom, śmietce kapuścianej i cebulowej.

5. Przeciwko dwóm ostatnim szkodnikom stosuję też inny przepis. Przy sadzeniu cebuli i marchwi dodatkowo posypuję grządki mieszanką popiołu drzewnego i musztardy w proszku 3:1. Gdy pojawią się kiełki, o wysokości 5-7 cm, powtarzam zabieg. Bardzo dobrze sprawdza się w walce ze śmietką cebulanką i połyśnicą marchwianką.

6. I na koniec mój ulubiony przepis: musztarda w proszku przeciwko stonce ziemniaczanej. Kiedy pojawia się możliwość i przeprowadzam zabieg regularnie co 7-10 dni, szkodnik znika. Udowodnione na podstawie mojego własnego doświadczenia przez kilka lat z rzędu. 200 g musztardy w proszku rozpuszczam w wiadrze z gorącą wodą, zaparzam przez kilka godzin, przecedzam i dodaję 5 łyżek octu 9%, do tego trochę mydła w płynie. Opryskuję krzaki ziemniaków. I żadna stonka ziemniaczana nie niszczy moich upraw.

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro