Wielu ogrodników nawet nie zdaje sobie sprawy, że cukinie można przechowywać aż do wiosny i to bez żadnych obróbek! Najważniejsze jest przestrzeganie kilku zasad, które pozwolą zachować cukinię do następnego sezonu.

Pierwsza zasada to pozwolić cukiniom dojrzeć. Młode cukinie można jeść od razu lub wykorzystać je w okresie zimowym. Większe, kilkukilogramowe cukinie najlepiej przechowywać jak najdłużej.

foto: cpykami

Druga zasada to odpowiednie przycięcie. Łodyga cukinii powinna być jak najdłuższa! Jeśli będzie zbyt krótka, cukinia nie będzie nadawała się do przechowywania. Po odcięciu łodygi, pozostaw cukinię w domu w temperaturze pokojowej na 2 tygodnie, aby łodyga wyschła. Jeśli cukinia zaczyna gnić, lepiej wykorzystać ją, robiąc np. potrawę - nie nadaje się do przechowywania. Jeśli jednak po 2 tygodniach łodyga wyschnie, warzywo można przechowywać w piwnicy lub nawet pozostawić w temperaturze pokojowej - najlepiej przechowuje się je w pozycji pionowej. Oto wszystkie zasady na przechowywanie cukinii do wiosny!

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami