Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę, że większość gospodyń przygotowuje od 3 do 5 sałatek dla gości, to jest sporo jajek do obrania. Aby ten proces nie „zżerał” Twojego cennego czasu i nerwów, proponuję zastosować te proste wskazówki.

Wskazówka nr 1.

Jajka nie mogą być zimne przed gotowaniem. Najlepiej wyjąć je z lodówki przed gotowaniem i zostawić na stole na godzinę, aby były w temperaturze pokojowej. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że skorupki pękną podczas gotowania.

Wskazówka nr 2.

Jajka zanurzamy we wrzącej wodzie. Tak, we wrzącej wodzie, nie w gorącej. Jeśli jajka zanurzymy w zimnej wodzie, do tego przed gotowaniem, białka mogą przylgnąć do wnętrza skorupek i trudno będzie je potem obrać.

Ryzyko, że białko „wycieknie” podczas gotowania jest minimalne. Nawet niewielkie pęknięcie nie przeszkodzi nam w uzyskaniu pięknego jajka.

Gdy jajka znajdą się w wodzie, poczekaj aż woda ponownie się zagotuje, a następnie zmniejsz ogień. Dzięki temu żółtko znajdzie się na środku, a nie przesunie się na jeden z boków. Zwłaszcza, jeśli planujesz wykorzystać jajka do dekoracji gotowych potraw.

Jajka gotuj na średnim ogniu przez 10 minut.

Wskazówka nr 3.

Koniecznie posól wodę. Wiem, że wiele gospodyń dodaje sodę oczyszczoną, ale moim zdaniem lepsza jest sól. Dzięki temu zwiększa gęstość wody. Podczas gotowania jajka mniej uderzają o dno garnka, a ryzyko powstania dodatkowych pęknięć na skorupkach jest minimalne.

Wskazówka nr 4.

Czy jajka się ugotowały i jesteś gotowa, aby przenieść je do zimnej wody? Nie spiesz się. Wyjmując jajka z wrzątku, najpierw należy uderzyć łyżką kilka razy w różne miejsca skorupki. Naszym zadaniem jest delikatnie rozbić skorupę. Jednak nie należy przesadzać. Wystarczy kilka pęknięć. Dopiero wtedy zanurzamy jajka w zimnej wodzie.

Taka kolejność spowoduje, że woda przedostanie się pod skorupki jeszcze gorących jaj i wpłynie na sprawniejsze obieranie skorupek.

Wskazówka nr 5.

Jeśli musisz obrać dużą ilość jajek, umieść schłodzone jajka w rondlu, przykryj pokrywką i zacznij potrząsać. Nie należy wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, może to spowodować uszkodzenie jaj.

Po minucie otwórz pokrywkę i jeśli wszystko zrobiłaś poprawnie i z umiarem zobaczysz, że większość jajek już jest obrana i większość skorupek odpadła. Wystarczy, że usuniesz resztę skorupek.

Główne zdjęcie: vkus-expert