My, kobiety, uwielbiamy mieć porządek w domu. To pewien rodzaj szczęścia przebywać w takim domu. Ale nie każdy może to zrobić!

Ale nie rozpaczaj, możesz wypracować 12 sprawdzonych nawyków. Po prostu spróbuj, a Twój dom Ci za to podziękuje.

Od razu chowaj swoje ubrania

Ściągnęłaś spodnie - włóż je albo do szafy, albo do kosza na pranie. Zapomnij o fotelu czy desce do prasowania. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.

Wyobraź sobie, ile czasu poświęcasz na szukanie ubrań. Można by to skrócić!

Nie zostawiaj na zapas

To nasza cecha, by z każdego dostępnego kąta zrobić składzik. Nie potrzebujesz jednak przepalonych lampek świątecznych, mnóstwa siatek i zeszłorocznych gazet.

Wspólnie z domownikami wysprzątajcie balkon i antresoli.

Uporządkuj swoje dokumenty

Czyli wszystko uporządkuj: nowe faktury do nowych, zapłacone do zapłaconych. Kupony rabatowe, poczta, ważne dokumenty. Regularnie pozbywaj się zbędnych rzeczy. Najlepiej byłoby znaleźć osobną szafkę z półkami na te rzeczy.

Wycieraj powierzchni po każdym użyciu

Po gotowaniu, umyciu zębów lub zrobieniu makijażu, wytrzyj powierzchnię, z której korzystałaś. Wystarczy kilka sekund i nie musisz już poświęcać całej soboty na zmaganie się z tłustymi smugami czy brudem.

Łóżko służy do spania, nie do przechowywania

Używaj go zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie przechowuj ubrań i innych przedmiotów, przez które musisz przebrnąć przed pójściem spać. Za mało miejsca do przechowywania - kup nową szafę.

Przechowuj rozsądną liczbę poduszek i koców

Po co ci 12 poduszek na łóżku? Aż dziwne, że jeszcze nikt się w nich nie zgubił.

Gdy poduszek do spania lub dekoracyjnych jest dużo, trudno sobie z nimi poradzić. Więc trafiają na podłogę. Z kocami jest ta sama historia.

Pozbądź się starych i zbędnych (oddawaj ludziom, którzy potrzebują). Jako bonus, w końcu będziesz cieszyć się ścielić łóżko rano!

Ściel swoje łóżko

Tak, dzięki temu w sypialni panuje porządek i czystość.

Chowaj buty i płaszcze

Chyba się zgodzisz, że nieprzyjemnie jest wejść do mieszkania, w którym jest mnóstwo kurtek i płaszczy. Zrób miejsce i schowaj swoje ubrania do szafy. Buty, które stoją przy wejściu przechowuj również w szafie.

Myj naczynia od razu

Tak, to jest najgorsza zasada! Jeśli nie chcesz tego robić, kup sobie zmywarkę. Można do niej wkładać brudne naczynia przez cały dzień i uruchamiać ją tylko wieczorem. Rano uporządkowanie wszystkiego powinno zająć tylko kilka minut.

Nie zapominaj o garnkach i patelniach. Lepiej umyć je wszystkie od razu.

Nie rozrzucaj rzeczy wokół

Jeśli każdy członek rodziny weźmie jakiś przedmiot i rzuci go gdziekolwiek, nigdy niczego nie znajdziesz. Wyznacz miejsce dla każdego przedmiotu i zawsze go tam odkładaj.

Najważniejsza zasada!

Regularnie wycieraj kurz

Rób to raz w tygodniu (na przykład w sobotę), a Twój dom pozostanie czysty. Swoją drogą, stosując się do poprzednich zasad, pójdzie niezwykle szybko!

Jeśli jednak masz zwierzęta domowe, odkurzaj codziennie. Mając koty w domu, masz wszędzie sierść.

Szanuj tych, z którymi mieszkasz

Utrzymanie domu w czystości, porządku i ładu to jeden ze sposobów na pokazanie rodzinie, jak bardzo szanujesz jej przestrzeń życiową. Uporządkowany dom to radość dla każdego.

Główne zdjęcie: kakao.im