Każdy, kto choć raz doświadczył problemu związanego z bezsennością, wie, jak okropne jest to, gdy nie udaje się wyspać. Dobrze, jeśli zdarza się to raz czy dwa w związku z jakimś niezwykłym wydarzeniem.

Ale co jeśli stanie się to przewlekłe! Z powodu braku snu cierpi cały organizm: człowiek staje się nerwowy, nic go nie cieszy, zmniejsza się odporność, może dojść do zwiększenia wagi lub odwrotnie - do jej zmniejszenia. Krótko mówiąc, to nic dobrego.

Metoda, która działa w 96% przypadków

Każdy z nas doskonale wie, by przed snem przewietrzyć pokój, a jeszcze lepiej spać z uchylonym oknem. Zalecane jest wypicie szklanki ciepłej wody z łyżką miodu. Możesz też liczyć owce/słonie, aż zaśniesz lub się pomylisz. I tak dalej, byle tylko móc spać od sześciu do dziewięciu godzin.

Jeśli nic nie pomaga, spróbuj metody stosowanej przez amerykańskich wojskowych, aby ciągle byli przytomni i sprawni. Ta metoda opisana jest w „Relax and Win: Championship Performance”. To bardzo proste, trzeba tylko nauczyć się tego krok po kroku.

Odprężenie ciała

Krok po kroku należy rozluźnić wszystkie części ciała:

  • mięśnie twarzy (czoło, szczęka, okolice oczu) i szyi;
  • ramiona (na przemian lewe i prawe) oraz klatkę piersiową;
  • nogi (zaczynając od lewej, przechodząc do prawej).

Oczyść umysł

Postaraj się oczyścić umysł, tzn. nie myśl o niczym. Przynajmniej przez 10 sekund!

Pomyśl o następujących rzeczach

Twoim zadaniem jest przedstawić sobie poniższe rzeczy:

  • leżysz w kajaku na jeziorze, mając nad sobą tylko błękitne niebo;
  • huśtasz się w czarnym aksamitnym hamaku w czarnym pokoju;
  • powtarzasz „nie myśl, nie myśl, nie myśl” przez 10 sekund.

To wszystko! Za dwie minuty powinieneś zasnąć. W każdym razie badanie amerykańskich żołnierzy przez 6 tygodni wykazało niezwykłe rezultaty - metoda nie sprawdziła się tylko u 4% badanych.

Naukowcy uważają, że nie ma magicznej formuły, tylko dbałość o swoje ciało - to właśnie trzeba wziąć pod uwagę. Ponieważ zdrowy, odpowiedni sen jest tak samo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jak odżywianie i oddychanie.

Czy zgadzasz się z tym? Jeśli znasz jakieś inne skuteczne metody na zdrowy sen, podziel się nimi ze wszystkimi.

Główne zdjęcie: leprechaun.land