Zazwyczaj tekstylia wydają się być czymś miękkim, przybierającym kształt innych przedmiotów. Tkaniny możesz wykorzystać do stworzenia doniczki lub kwietnika o ciekawym kształcie. Klej odpowiednio wzmocni konstrukcję.

Potrzebne materiały:

  • Gruba tkanina;
  • klej PVA;
  • dowolny pojemnik do usuwania formy;
  • pędzel, farba, lakier akrylowy;
  • gruba nić;
  • gazety, torba;
  • miska.

Wybierz butelkę lub słoik o odpowiednim kształcie. Przymierz odpowiedni kawałek tkaniny. Wytnij okrągły fragment i zrób nacięcia na krawędziach.

foto: kakao.im

Rozcieńcz klej PVA w odrobinie wody. Dzięki temu klej lepiej wchłonie się w tkaninę. Unikaj zbyt płynnej konsystencji, bo inaczej doniczka nie będzie trzymała kształtu. Zanurz tkaninę całkowicie w kleju, a następnie wyciśnij ją. Powtórz ten etap kilka razy..

foto: kakao.im

Zanurz tkaninę po raz ostatni i umieść ją na powierzchni roboczej. Wewnętrzna część powinna znaleźć się na dole.

foto: kakao.im

Formę do doniczki należy owinąć folią lub przykryć workiem. Dzięki temu łatwiej będzie później usunąć zaschnięty fragment. Jeśli nie masz okrągłej butelki, owiń dowolny pojemnik starą gazetą. Nadaj pożądany kształt, zabezpieczając efekt końcowy taśmą.

foto: kakao.im

Umieść tkaninę na formę. Przymocuj szyjkę doniczki za pomocą sznurka. Na tym etapie można uformować zagniecenia. Pozostaw doniczkę do całkowitego wyschnięcia. Możesz umieścić ją pod kaloryferem lub wysuszyć suszarką do włosów, jeśli nie chcesz długo czekać.

foto: kakao.im

Wymieszaj farbę akrylową z klejem PVA. Nałóż jedną warstwę na doniczkę. Na tym etapie najlepiej nie wyjmować butelki. Poczekaj aż farba wyschnie i dopiero wtedy usuń formę. Usuń sznurek, jeśli go nie potrzebujesz.

foto: kakao.im

Pomaluj doniczkę w całości na wybrany kolor, nie zapominając o wszystkich zagnieceniach. Jeśli będziesz używać doniczki do sadzenia, zrób otwór drenażowy. W przypadku kwietnika, wypełnij doniczkę tynkiem.

foto: kakao.im

Na samym końcu użyj lakieru. Na krawędzie możesz nanieść złotą farbę.

foto: kakao.im

Doniczki z tkaniny mogą być w wielu różnych kształtach, wybierz swój własny. Zamiast kleju można użyć cementu i nie tylko.

foto: kakao.im

foto: kakao.im

foto: kakao.im

Główne zdjęcie: kakao.im