Poznaj niesamowitego ptaka zwanego tkaczem

Na pustyni Kalahari w RPA żyją ptaki zwane tkaczem (Philetairus socius). Budują ogromne gniazda, które z daleka wyglądają jak gigantyczny stóg siana, który w niezrozumiały sposób znalazł się na słupie. Zazwyczaj gniazda budują na drzewach lub słupach telefonicznych. Ptaki tworzą gniazdo z dużych patyków, a ściany budują z trawy. W gnieździe tworzą osobne „pokoje”, które wyścielają trawą i miękkim włóknem. Słoma chroni przed drapieżnikami.

Gniazda te są największe ze wszystkich gniazd budowanych przez ptaki. Mieszka w nich nawet do stu par ptaków.

Często w takim ogromnym gnieździe żyje jednocześnie kilka pokoleń tkaczy.

foto: storyfox

foto: storyfox

Gniazda są dobrze zbudowane i zapewniają ptakom korzystniejszą temperaturę w porównaniu do środowiska, w którym żyją. Komory środkowe lepiej zatrzymują ciepło i są wykorzystywane do noclegów. Zewnętrzne komory służą do schronienia się w nich w ciągu dnia. W nich temperatura wynosi 7-8 stopni Celsjusza, natomiast temperatura powietrza mieści się w granicach 16-33 stopni Celsjusza.

foto: storyfox

Takie ogromne gniazdo podzielone jest na „pokoje”, w każdym z nich znajduje się para ptaków: samiec i samica. Największe kolonie mogą istnieć przez sto lat lub dłużej.

foto: storyfox

Dlaczego ten ptak tak się nazywa?

Ptaki dzielą swoje gniazda z kilkoma innymi gatunkami ptaków, w tym sowami, sępami, orłami, ziębami i wieloma innymi. Duże ptaki ostrzegają mieszkańców gniazd przed niebezpieczeństwem. Te ptaki również często się dowiadują od innych, gdzie można znaleźć pokarm.

foto: storyfox

foto: storyfox

Główne zdjęcie: storyfox